Android ve iPhone Telefonlarda Numara Engelleme

0

Günümüzde bilgilerimizi birçok sosyal medya ve internet sitesinde kullandığımız için, kendimizi sıkıntılı durumların içinde bulabiliyoruz. Tanımadığımız numaralardan gelen mesajlar ve aramalar çok can sıkabiliyor. Peki, özellikle iPhone ve Android telefonlarda numara engelleme işlemi nasıl yapılır? Telefondan numara engelleme nasıl yapılır, adım adım gösteriyoruz.

Android telefonlarda numara engelleme

Öncelikle sizi arayan numaraya ulaşmanız gerekiyor. Bunun için telefonunuzdan Çağrı Geçmişi bölümüne girin. Burada sizi arayan numaraya bir kez dokunun ve menünün açılmasını sağlayın. Açılan menüde kullandığınız cihaza göre Ayrıntılar ve Çağrı Ayrıntıları yazacaktır. Arayüz farkından dolayı Samsung numara engelleme, isteğiniz sırasında bu menü direkt Ayrıntılar şekilde yazacaktır. Yine de ekosistemden dolayı, neredeyse her telefonda numara engelleme menüsü aynı yerdedir.

Burada yine telefon farkına göre iki farklı seçeneğiniz bulunuyor. Numarayı Engelle seçeneği direkt olarak karşınıza çıkabilir veya sağ üst bölümde açılabilen sekme içerisinde bulunabilir. Hangisi geçerliyse o şekilde numara engelleme seçeneğini seçin. Böylelikle istemediğiniz numaradan kolayca kurtulmuş olacaksınız.

  • Telefonunuzdan Arama Geçmişi’ni açın
  • Engellemek istediğiniz numara veya kişinin üzerine gelin
  • Açılan menüden Çağrı Ayrıntıları/Ayrıntılar sekmesine girin
  • Ya ana menü ya da üst menü üzerinden ilgili numarayı engelleyin
  • Bu kadar basit

Sizi daha önce aramayan birini engellemek: Bu kez Kişiler menüsünü açın ve sağ üstte bulunan sekme üzerinden Ayarlar‘a gidin. Burada Numaraları engelleme seçeneği bulunuyor. İster elle girerek, isterseniz de kişi adı yazarak istediğiniz numarayı engelleyebilirsiniz.

iPhone telefonlarda numara engelleme

iPhone modellerinde de oldukça basit olan bu işlem, Android modellerden farklı olarak tek arayüz olduğundan dolayı farklı menülerle karşılaşma olasılığınız yok.

Öncelikle tıpkı Andoid’te olduğu gibi Son Aramalar bölümüne girmeniz gerekiyor. Karşınıza çıkan, kişi ve numaraların hemen sağ tarafında info yani “i” işareti yer alıyor. Bu simgeye gelin ve arama bilgisini açın. Arama detaylarının en alt kısmında yer alan Bu Arayanı Engelle seçeneğini seçin.

  • Telefonunuzdan Son Aramalar sekmesine gelin
  • Engellemek istediğiniz numara veya kişinin üzerine gelin
  • Sağ kısımda yer alan “i” info simgesine girin
  • Açılan menüde en aşağıda bulunan Bu Arayanı Engelle seçeneğini seçin.
  • Numara engelleme iPhone’da da Android gibi çok kolay

Sizi daha önce aramayan birini engellemek: Bu kez telefonun Ayarlar menüsüne girin. Ayarlar menüsünde Telefon bölümünü bulun ve buradan Engellenenler kısmına gelin. Artık istediğiniz numarayı buraya yazabilirsiniz.

Cevap bırakın