Nükleer füzyon şirketine 100 milyon dolar yatırım

0

Geleceğin en önemli teknolojileri arasında gösterilen füzyon teknolojisine büyük bir potansiyele sahip olduğunu bir kez daha gösterdi. İşte detaylar…

Milyarder iş adamı Jeff Bezos’un da desteklediği General Fusion şirketi 100 milyon dolar daha yatırım aldı. Geleceğin en önemli teknolojileri arasında gösterilen füzyon teknolojisine büyük bir potansiyele sahip. Bu nedenle ülkelerin yanı sıra çeşitli araştırma grupları ve şirketler de füzyon hayalini gerçekleştirmek için çalışmalalar yürütüyor. Bu şirketlerden en önemlileri arasında yer alan ve Jeff Bezos’un da desteklediği General Fusion yatırım almaya devam ediyor.

Kanada merkezili nükleer füzyon araştırma şirketi General Fusion aldığı toplam 100 milyon dolarlık yeni yatırım ile şı ana kadar 200 milyon dolardan fazla yatırım almış oldu. Bloomberg’de paylaşılan habere göre geleceğin en önemli şirketleri arasında gösterilen firmaya Kanada devletinin Stratejik İnovasyon Fon’u 38 milyon dolar, Singapur merkezli Temasek Holdings ie 65 milyon dolar yatırım yaptı.

Önemli bir yatırım…

Şirketin başkanı Christofer Mowry aldıkları yatırımın çalışmalarını geliştirmek için büyük bir öneme sahip olduğunu belirtti. Şirketin ilk deneysel füzyon santrali şu anda yapım sürecindeyken, 35 farklı ülkenin desteğiyle 65 milyar dolar bütçe ile Fransa’da inşası sürdürülen ITER santralinden bile daha önce tamamlanabileceği belirtiliyor.

Cevap bırakın