Notebook’un Bataryası Nasıl Daha Uzun Süre Dayanır?

      Dizüstü bilgisayarlarda batarya şarj seviyesi bazen çok önemli olabilir. İş yerinde olmadığınız bir anda acil cevaplamanız gereken bir e-posta üzerinde çalışmanız gerektiğinde, bilgisayarın şarjının olmadığını görmek can sıkıcı olabilir. Dizüstü bilgisayarınızda uyulacak birkaç kural ile cihaz şarj kullanım süresini artırıp, batarya ömrünü de uzatabilirsiniz. Notebook’un Bataryası Nasıl Daha Uzun Süre Dayanır? başlıklı yazımda, dizüstü bilgisayarınızın batarya ömrünü nasıl uzatılabileceğiniz hakkında ipuçları vereceğim.

Güç Profili

      Windows, Linux veya Mac işletim sistemi bulunan dizüstü bilgisayarlarda batarya güç profilinizi, güç tasarrufu moduna çekebilirsiniz.  Windows bilgisayarlarda denetim masasında ” Güç ve Uyku Ayarları “ menüsünde cihazın güç profili değiştirilebilir.

      Bilgisayarda performanstan çok verimliliğin tercih edildiği durumda, güç tasarrufu modu tercih edilebilir. Bilgisayarda güç tasarrufu gerek kullanılan şarj kullanma süresini uzatacak ve gerekse de bilgisayardaki batarya ömrünü uzatacaktır.

Ekran Parlaklığı

      Parlak ve yüksek çözünürlüklü ekran dizüstü bilgisayarın batarya ömrünü azaltan faktörlerin başında geliyor.  Bilgisayarda çözünürlük konusunda fazla bir şey yapmasanız da, ekran parlaklığını azaltabilirsiniz. Ekran parlaklığını bulunduğunuz ortama göre ayarlamak, bilgisayar kullanım keyfinize olumlu yönde etkileyecektir.

Harici Cihazlar

      Bilgisayara bağlı harici cihazların tümü ister yalnızca bilgisayardan direk güç çekiyor olsunlar, isterse de kendi bataryalarını doldurmak için bağlı olsalar bile, cihazın batarya ömrünü azaltırlar.  Bilgisayarın USB portu üzerinde şarj olan cihazları kendi şarj adaptörleri ile şarj etmek, bilgisayarın batarya ömrüne olumlu yönde etki yapacaktır.

Serin Tutma

      Dizüstü bilgisayarların bataryaları oda sıcaklığında veya daha da altında daha verimli çalışır ve daha uzun süre dayanır.  Bilgisayarın ısınmasını önlemek için gerekli ortamın hazırlanması batarya ömrünü uzatacaktır.

Hazırda Bekletme ve Kapatma

      Bilgisayarın kullanılmadığı zamanlarda kapatılması veya belli bir süre işlem yapılmadığında hazırda bekletme  özelliğinin aktif edilmesi, batarya sağlığı açısından yararlı olacaktır. Diğer taraftan, cihazı kapatmak yerine ekran korumanın kullanılması, halen güç tüketiminin devam etmesi nedeniyle batarya ömrünü de olumsuz yönde etkileyecektir. Notebook’un Bataryası Nasıl Daha Uzun Süre Dayanır?

Kısa şarj kullanım zamanı

      Bazı bilgisayarların batarya şarj kullanım süresi oldukça azdır. Bilgisayardaki bileşenlerin çokluğu, batarya kapasitesinin küçük olması veya pilin eskimiş olması, şarj kullanım süresini azaltır. Bu durumun sonuçlarından birisi de bataryanın artık ömrünü tamamladığının anlaşılmasıdır. Dizüstü bilgisayar şarj cihazından çıkartıldığında kapanıyorsa ya yeni bir batarya almak ya da devamlı şarj aleti ile kullanmak zorunluluğu ortaya çıkar.

Devamlı Şarjda Bırakma

      Yeni nesil bir dizüstü bilgisayar sahibiyseniz cihazı devamlı şarjda tutmanın herhangi bir zararı yoktur. Yeni nesil bilgisayarlarda şarj bittiğinde devreyi kesen düzenekler bulunduğundan, cihazın devamlı şarjda kalmasında sorun oluşmaz. Diğer taraftan, eski model dizüstü bilgisayarlarda devamlı şarjda kalma durumunu ilgili üreticiye sormak yararlı olacaktır.

      Bir dizüstü bilgisayarın batarya ömrü, ısı ve kullanım sıklığına bağlı olmakla birlikte, ortalama yaklaşık 2-4 yıl arasında veya 1000 şarj döngüsü kadar sürer.

      Mac bilgisayarların bataryasını daha uzun süre kullanmak için cihazdaki bluetooth veya airplay gibi kullanılmayan servislerin kapatılması yararlı olacaktır. Ayrıca, kullanılmadığı belli bir süre sonra ekranın otomatik kapatılması veya mümkün olduğunda sabit diski uyku moduna geçirmek, batarya ömrünü uzatacaktır.

      Twitter takip için @salihertugrul     Youtube kanalım

Cevap bırakın