Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürNomofobi Nedir ve Nasıl Önlem Alabiliriz ?

  Nomofobi Nedir ve Nasıl Önlem Alabiliriz ?

  Nomofobi nedir sorusunun en kısa yanıtı “no mobile phobia” kelimelerinden türetilmiş bir terim olduğudur. Tanımlamayı biraz daha genişletirsek Nomofobi, mobil teknolojinin yoğun kullanılması ile ortaya çıkan ve cep telefonundan uzak kalmakla ilgili bir anksiyete (gelecekteki olası tehditlere karşı kaygı ve korku hissi) bozukluğudur. Aslında kişilerin cep telefonlarından uzak kaldıklarında endişe duyma, stresli olma ya da panik olma durumudur. Aynı zamanda teknoloji bağımlılığının değişik bir türüdür ve günlük yaşamın her anında etkisini gösterir.

  Nomofobi Yaşam Kalitesini Olumsuz Etkiler

  Günlük yaşantınızda cep telefonlarının sürekli kullanılmasıyla iş yaşantısından tutun da03 sosyal ilişkilere kadar farklı alanlarda kişiye olumsuz etki eder. Bu durumda oluşan anksiyete, kişinin bağımsızlık duygusunu zayıflattığı gibi yaşam kalitesini de olumsuz etkiler.

  Nasıl Önlem Alabiliriz?

  Yukarıda Nomofobi nedir sorusuna cevap verdik. Şimdi ise Nomofobi ile nasıl başa çıkabileceğimizi ve neler yapmamız gerektiğine bakalım.

  Telefonunuzu Sınırlı Kullanın

  İlk olarak gün içinde cep telefonu kullanımınızı sınırlayarak nomofobik tepkileri azaltabilirsiniz. Mesela belirli saat aralıklarında telefon kullanımını kısıtlamak ve başka konulara odaklanmak iyi bir başlangıç olur. İnsanlarla yüz yüze iletişim kurarak hayatınızı sürdürürseniz oluşan nomofobi semptomları hafifler.

  Dijital Detoks Yapın

  Dijital detoks, belirlenen bir süre boyunca dijital cihazlardan uzak durmayı ifade eder. Telefonunuza gelen bildirimleri kapatın ve sosyal medya platformlarından uzak durun. Dijital detoks yaptığınız sürece gerçek dünyaya daha fazla odaklanın ki iç huzurunuz ve mental sağlığınız bozulmasın. Ayrıca dijital kullanım alışkanlıklarınızı da gözden geçirerek dengeli bir hayat yaşayın.

  Doğada Aktiviteler Yapın

  Doğada vakit geçirerek sosyal etkinliklere katılın. Daha da önemlisi spor yapın. Böylece nomofobi semptomları ve teknolojiye olan bağımlılığı azalır.

  Profesyonel Destek Alın

  Profesyonel destek alarak bu tür bağımlılıkları etkili bir biçimde yönetirsiniz. Yardım alacağınız bir psikolog gelişen nomofobik tepkilerin nedenlerini anlamanıza yardımcı olur. Dahası sizin daha sağlıklı alışkanlıklar geliştirmesine yardımcı olur. Profesyonel destek alarak nomofobiyle başa çıkma konusunda yaşam kalitenizi artırabilirsiniz.

  Nefes Alma Egzersizleri Yapın

  Nomofobi yoluyla oluşan bir anksiyete hissettiğimizde nefes alma egzersizleri ve meditasyon yaparak oluşan stresi azaltın. Üstelik bunu yapmanız zihninizi sakin tutar ve odaklanmanıza yardım eder.

  Kendinize Değer Verin ve Saygı Duyun

  Yeteri kadar kendinize değer verin ve saygı duyun ki nomofobi ile güçlü bir şekilde mücadelede edebilin. Kendinize güvenirseniz hem teknolojiye olan bağımlılığını azaltabilir hem de daha sakin kalırsınız.

  Özetle

  Gelişen teknoloji ile birlikte Nomofobi, günümüzde teknolojinin odağında bulunan kitleleri ilgilendiren bir sorundur. Bu sorun genel olarak insanların yaşam kalitesini tehdit eder. Lakin teknoloji bilinçli kullanarak, sosyal aktivilere katılarak ve sağlıklı alışkanlıklar geliştirerek bu anksiyete bozukluğuyla başa çıkmanız mümkündür. Eğer nomofobin modern yaşamın bir gerçeği olduğunu kabul ederseniz bu sorun ile başa çıkmanız daha kolay olur. Sonuçta yukarıda belirtilen tavsiyelere uyarak nomofobi semptomlarını azaltabilirsiniz.

  www.mediamarkt.com.tr

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN