Nokia, Apple’a birden fazla patent ihlali davası açtı

0

Nokia-partnership-with-Meizu-b

Nokia, köklü geçmişiyle öncü teknoloji şirketlerinden. Son yıllarda özellikle mobil tarafında gündemden büyük ölçüde çıkan Finlandiya merkezli şirket, geçtiğimiz günlerde tanıttığı yeni modellerle tekrar gündeme gelmişti. Ayrıca 2017’de bazı Android’li modellerin de piyasaya sunulacağı duyurulmuştu. Son gelişme ise Apple’a açtıkları dava hakkında…

Almanya ve ABD’yi kapsayacak şekilde Nokia’nın, Apple’a patent ihlali davaları açtığı kaydedildi. Son dönemde bu tür davalarla gittikçe daha az karşılaşan Apple, böylelikle yeni bir sürece daha girmiş oluyor. Dava konuları da belli oldu.

Buna göre Nokia, kullanıcı arayüzleri, yazılımlar, antenler, yonga setleri ve Nokia video kodlaması gibi alanlarla ilgili patent ihlali iddialarını yöneltti. Özellikle yaygın olarak kullanılan H.264 codec hakkındaki dava konusu dikkat çekti, çünkü bu video codec’i son derece yaygın bir kullanım alanine sahip.

ABD’de açılan H.264 davası, iPhone’dan Mac’lere birçok Apple ürününde, Uluslararası Telekomünikasyon Birliği onaylı ve Nokia lisanslı H.264 patentlerinin izinsiz şekilde kullanılmasını kapsıyor. Davaya dair bir diğer detay olarak Nokia’nın Apple’dan telif ücreti istediği, ancak bunun geri çevrildiği bilgisine de ulaşılmış durumda.

Öte yandan Nokia tarafından yayınlanan bir basın açıklamasıyla davaların devam edeceği de bildirildi. Yeni bir Apple-Nokia dava süreçleri dizisi, 2017 ve sonrasında sıklıkla gündeme gelecek gibi görünüyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın