Nokia akıllı telefonları iyi başladı, hedef 10 milyon!

0

Nokia, uzun sürelik bekleyişin ardından bu yıl itibarıyla tekrar mobil pazarda yerini aldı. İlk olarak satışa çıkan Nokia 3,  5 ve 6 modellerinin ardından amiral gemisi Nokia 8 de ülkemizde satışa çıktı.

Peki geçen bu sürede yeni modellere olan ilgi ve satış rakamları ne seviyede?

Nokia iyi başladı

IDC tarafından yapılan açıklamaya göre Nokia akıllı telefonları global pazarda iyi bir başlangıç yaptı. IDC tahminlerine göre marka, şirketin ana vatanı olan Finlandiya’da ilk 5’e girdi ve global pazarda yılın ilk çeyreğinde yaklaşık 1.5 milyon cihaz satışı yapıldı.

Öte yandan analist Tomi Ahonen de, şirketin durumu ile ilgili bazı veriler paylaştı. Buna göre şirket yılın ilk çeyreğinde sadece Çin’de 0.1 milyon akıllı telefon satarken, ikinci çeyrekte sadece Haziran ayında global olarak 1.4 milyon cihaz sattı.

Analize göre şirketin şu ana kadar 4 milyona yakın telefon sattığı tahmin edilirken, hedef yıl sonuna kadar 10 milyon akıllı telefon satışını gerçekleştirmek. Bakalım tüm modelleriyle ülkemizde de yer alan bir dönemlerin efsanesi, eski parlak günlerine geri dönmeyi başarabilecek mi?

Cevap bırakın