Nokia 8K video kaydı gerçekleştirebilen VR kamerasını tanıttı

0

NokiaVR

Virtual Reality (VR) yani sanal gerçeklik son dönemin yükselişteki trendleri arasında. Çok sayıda köklü teknoloji şirketinin bu alanda çeşitli ürün ve hizmetler sunduğu görülüyor. Üstelik bazı sürpriz markaların da bazı adımlar attığı dikkatlerden kaçmıyor, işte bunlardan biri Finlandiya merkezli Nokia…

Cep telefonlarıyla uzun yıllar adından söz ettiren Nokia, VR teknolojisine dönük yeni bir ürün tanıtarak kamuoyunu şaşırtmayı başardı. Üstelik söz konusu ürün, Ozo+ adıyla geliyor ve inanması güç bir çözünürlük değeri ile sanal gerçeklik esaslı video kaydı gerçekleştirilebilmesine olanak tanıyor.

Daha önce 4K kayıt yapabilen Ozo modelini piyasaya sunan Nokia, böylelikle hem modelini güncelliyor, hem de çok daha yüksek standartlarda bir görüntüleme çözümü vaat etmeyi biliyor.

8K çok yeni bir kavram…

Daha öncesinde geçtiğimiz aylarda MWC 2017’de Intel tarafından 8K çözünürlüklü bir VR kamerası tanıtılmıştı. Piyasadaki en tanınmış 8K VR kamerası ise Pimax’in modeli. Bu tür aygıtların yüksek fiyat etiketleri nedeniyle yüksek bir müşteri kapsamı bulunmuyor.

Mütevazı bir fiyata sahip olmayacak

Profesyonel VR kayıtlarına yönelik kullanım için geliştirilen yeni Ozo+ modelinin 100 bin doların üzerinde bir fiyat etiketine sahip olması bekleniyor. Ancak henüz bu konuda resmi bir duyuru gelmiş değil.

Teknoloji dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın