No Man’s Sky NEXT İle Yeniden Uzaya Açılıyoruz

Uzayın derinliklerinde artık tek başımıza değiliz!

0

Çıktığında büyük bir heyecan ile kitlelerin merakını üzerine çeken fakat yapımın barındırdığı sıkıntılar yüzünden çalkantılı bir sürece giren No Man’s Sky, NEXT isimli güncellemesi ile artık bambaşka keyif verecek hale geldi.

Aniden oluşan bug’ları, performans problemleri, Play Station’da bile gözlemlenebilen oynanış problemlerini geride bırakan oyun artık bize çok farklı yenilikler sunma vaadleri ile karşımızda. Şöyle bir baktığımızda yenilik olarak artık tek başımıza olmadığımızı görebiliyoruz. Arkadaşlarımız ile birlikte uçsuz bucaksız uzayın derinliklerinde kaybolmak istediğimizde hemen bu oyunun başına oturabiliriz. Bir çeşit Survival oyunu olduğu için Sci-Fi fikrine sıcak bir arkadaş çevresi ile gerçekten harika bir deneyim sunacak altyapıya artık sahip.

Bir diğer önemli gelişme ise artık istediğimiz her noktaya üs inşa edebiliyoruz. Bu durum ile birlikte toplanılacak, üretilecek ve montajlanacak yüzlerce parçanın bize sunulmuş olması da cabası! Bunu biraz açmakta fayda var. Benzer bir oyun olan Astroneer’i aranızda oynamış olanlar mutlaka vardır. Orada olduğu gibi etraftan Karbon, Oksijen vb. topluyorsunuz. Bu toplanabilir materyallerin bir kısmını direkt olarak kullanabilirken, bazılarını da daha değerli hallerine işleyerek dönüştürüp kullanmanız gerekiyor. Bir gemiyi tamir etmek için ortalama 45 dk etraftan materyal toplayıp parça üretmeniz gerekebilir. Oyunun güzelliği burada başlıyor. Oyunda etrafta kendi başına gezen canlılar da olduğu için silahlar ve onlar için mermiler de üretiyor olacaksınız. Tam manasıyla uzayda patatesten başlayıp kendi kolonisini kuran Marslı filmindeki gibi bir heyecan yaşamanız olası.

Etraftan topladıklarımızı ilk olarak kendi üzerimizde stoklayabiliyoruz. Sonrasında gemiyi tamir etmekle birlikte gemi ile birlikte oradan oraya uçarak kesip biçip toplayıp inşa haline dönme şansımız var. İleride işler ilerlediğinde tamamen kendi halinde çalışan bir uzay üssüne bile sahip olabilme şansımız var.

Geçmişteki haline göre oynanabilirliği güncellenen yapımın grafik kalitesi de artmış durumda. Artık daha canlı, göze daha hoş gelen ve daha büyüleyici bir uzay deneyimi sunuyor oyun bize. Uzun saatler boyunca başında kalabileceğimiz bir oyunun grafiklerinin güzel olması kadar dinlendirici olmasını da isteriz. Bu noktada No Man’s Sky hem görsel hem de işitsel olarak gerçekten sizi rahatlatıcı bir ambiansa götürüyor.

Yenilenen hali ile No Man’s Sky’a bir şans daha verileceğini düşünenlerden biriyim. İlk çıktığında ekrana bakıp tamamen oynamayı reddettiğim bu oyun bence şimdi olması gereken haline gelmiş.

 

Cevap bırakın