Nintendo, Switch Lite ve Geliştirilmiş İkinci Bir Modelle Neler Sunuyor?

0

Kısa sürede hızlı bir satış rakamı yakalayan Nintendo Switch cephesinde işler iyi gidiyor. Doğru zamanda çıkan konsola özel oyunlar ve ilerleyen zamanda çıkacak oyunlar oldukça ümit verici. Bu esnada donanım olarak da boş durmayan Nintendo, iki yeni model duyurdu. Bu yazımızda iki modelin özelliklerine bakıp oyunculara neler sunacaklarını değerlendireceğiz.

nintendo switch
Nintendo Switch, mobil oyunculara özel daha uygun fiyatlı Lite modeli ile kitlesini genişletecek

Nintendo Switch Lite

20 Eylül’de 200 dolar fiyat etiketiyle piyasaya çıkacak olan Nintendo Switch Lite mobil oyuncuları hedef alınarak geliştirilen bir model. Dolayısı ile ürünü televizyona bağlamak mümkün değil. Bu durum elbette ki Switch’in televizyona bağlanan konsol ve el konsolu arasında melez bir yapıya sahip olma özelliği ile çelişiyor. Ancak firma yaptığı araştırmalarda kullanıcıların mobil ağırlıklı deneyimi daha çok tercih ettiğini bulduktan sonra bu alanda bir modele yatırım yapmayı mantıklı bulmuş olmalı. Ayrıca Nintendo’nun son el konsolu neredeyse on yaşına basacak olan 3DS ailesi. Şahsen, Switch Lite’ı, melez yapıya aykırı olmasına rağmen, oldukça başarılı bulduğum 3DS ailesinin manevi devamı olarak görüyor ve yorumluyorum.

Switch Lite’ın ekranı 720p çözünürlük destekleyen 5.5 inç ekrana sahip. 6.2 inçlik mevcut Switch’e göre bariz bir küçülme ve hafifleme var. Daha az enerji tüketen bir Nvidia Tegra modeli kullanıldığı için pil süresinde de bir gelişme söz konusu. Artık 3-8 saat arası oyun süresi hedefleniyor ve yaklaşık 2 saatlik bir kullanım artışına tekabül ediyor. Lite’ın sağ ve soldaki joy-con’ları bütünleşik. Eğer mevcut Switch’teki gibi kolları çıkararak oynamak istiyorsanız tek yolunuz harici joy-con paketi satın almak. Bir diğer önemli noktada Nintendo Labo setleri…. Switch Lite ne yazık ki bu kitlerle uyumsuz.

nintendo
Ekran ve kasa karşılaştırmasını bu fotoğraftan yapabilirsiniz

Kağıt üzerinde eksikleri olmasına rağmen düşük fiyatı ile Nintendo’nun kitlesini genişleteceğine eminim. Eğer televizyona bağlamayı düşünmüyorsanız Mario ve Zelda gibi efsane serilerle tanışmak için Switch Lite oldukça ideal bir seçim gibi gözüküyor.

Yeni Konsolu Seri Numarasından Ayırt Edin

İkinci modelimiz ise amiral gemisi olarak konumlanan piyasadaki Switch’in bataryasının geliştirilmiş versiyonu Ağustos ayı içerisinde raflarda olacak ve zamanla mevcut modelin yerini alacak; fiyat olarak da aynı kalacak. Lite modelinde kullanılan işlemciden kaynaklandığı için daha az ısınan ve daha uzun pil ömrü vaat eden bir model olacak. Aynı fiyattan piyasaya çıkacak olan bu konsolu ilk bakışta mevcut modelden ayırmak imkansız. Ortalama 2.5 saat daha fazla oyun süresi sunacak Switch’leri piyasada ayırt etmek için seri numarasına bakmanız gerekiyor. Mevcut modeller seri numaralarında HAC-001 ve XAW kombinasyonlarını barındırırken yeni model HAC-001(-01) veXKW harflerinden oluşacak. Eğer yeni bir konsol alacaksanız bu seri numaralarına dikkat etmenizi öneririz.

Son olarak Nintendo bu seneyi bu yeni modellerle kapayacak gibi görünüyor. Daha iyi bir ekrana, 4K çıkış gücüne sahip Pro model beklentisi olanlar için ortada henüz resmi bir açıklama yok. Yeni modelleri takipte kalmak ve satın almak için bu adresi takipte kalın.

Cevap bırakın