Nintendo Switch satışları 37 milyona ulaştı

0

Nintendo, Haziran ayının sonunda yaklaşık 37 milyon adet Nintendo Switch satış rakamı yakalamasına rağmen çeyrek karının düştüğününü kaydetti. İşte detaylar…

Japon oyun konsolu üreticisi Nintendo, Haziran ayının sonunda yaklaşık 37 milyon adet Nintendo Switch satış rakamı yakalamasına rağmen çeyrek karının yüzde 10 düştüğünü açıkladı. Teknoloji şirketi 172 milyar Yen (yaklaşık 1,6 milyar dolar) gelire rağmen “12 milyar yen kur kaybı” ve diğer faktörlerin sonucunda çeyreği 16,6 milyar Yen kârla kapattı.

Nintendo, geçtiğimiz yılın aynı döneminde 30,5 milyar Yen kâr ve 168 milyar Yen gelir elde etmişti. Bu sonuçla birlikte şirketin geliri beklentileri aşarak geçen yıldan bu yıla yüzde 45.7 düşmüş oldu.

Bu sert düşüşe rağmen bu çeyrekte 2.1 milyon satış rakamına ulaşan Nintendo Switch, doksanlı yılların toplamda 50 milyona yakın satış rakamı ile rekorlar kıran Süper Nintendo Eğlence Sistemi (SNES) performansına biraz daha yaklaştı. Ayrıca 28 Haziran’da çıkan Super Mario Maker 2 ilk üç günde 2,42 milyon kopya satmayı başardı.

Japonya merkezli şirket Nintendo, 20 Eylül’de çıkacak olan daha ucuz Switch Lite versiyonu ile 2020 Mart’ında sona erecek mali yıl için 18 milyon Switch satmayı hedefliyor. Bu hedefin başarıya ulaşmasında hiç şüphe yok ki Marvel Ultimate Alliance 3, Fire Emblem: Three Houses ve Pokemon Sword ve Shield gibi büyük oyunlar, satışları arttırarak yardımcı olacak.

Cevap bırakın