Nintendo Switch OLED Ekranı ile Büyülemeye Geliyor

0

Oyun dünyasının kendine has markası Nintendo, yenilenmiş bir Switch modelini duyurdu. Dördüncü yılına giren Nintendo Switch artık OLED ekrana sahip olarak karşımıza çıkıyor. Satış rekorları kıran Nintendo’nun bu tarz yeni bir model çıkarması ise son derece doğal. Zira her bir model ya da farklı bir özellik Switch’i tekrar ilgi odağı haline getiriyor. Nintendo, ilginç bir şekilde Sony ve Xbox gibi rakiplerinin döngüsünün dışında kalıyor. PlayStation 4’ün son döneminde çıkan Switch, şimdi de PlayStation 5 ile yarışıyor. Tabii ki donanım olarak rakip konsollara göre Switch’in zayıf kaldığını söyleyebiliriz. Bu nedenle herkes 4K destekli Switch Pro modeli bekliyordu. Ancak Nintendo sağ gösterip sol vurdu ve işlemci tarafına hiç dokunmadan yeni modeli tanıttı.

Nintendo Switch OLED
Nintendo Switch OLED, 7 inç ekrana sahip. Bunun için çerçeveyi incelten tasarımcılar 6.2 inçlik önceki modele göre ortaya daha iyi bir iş çıkarmışlar

Nintendo Switch OLED ile renkler bayram ediyor

Hibrit yapıda olan Nintendo konsolunu hem elde hem de ekrana bağlanarak oynanabiliyorsunuz. Çünkü bir önceki model Switch Lite sadece el odaklı bir konsoldu. Dikkatinizi çeken ilk değişim dock dediğimiz Switch’i televizyona bağlayan ünitede gerçekleşiyor. Ergonomik olarak daha iyi tasarlanan Dock, artık LAN girişine sahip ve daha sağlam malzemeden üretilmiş. Yani daha ciddi oyuncular için kablolu internet seçeneği nihayet Switch’e geliyor. Farklar elbette sadece Dock ile sınırlı değil. Yeni Switch, 64GB dahili hafıza ile geliyor. Standart modellerin 32GB olduğu düşünülürse önemli bir gelişme olduğunu söyleyebiliriz. Yine de özellikle Pro model beklentisi içinde olanlar için 64GB eleştiri noktası olabilir.

Kutu tasarımına özenen Nintendo, dikey kutusuyla raflarda daha cazip görünmeye çalışıyor
Kutu tasarımına özenen Nintendo, dikey kutusuyla raflarda daha cazip görünmeye çalışıyor

Üründe bir önemli geliştirme de ses alanında gerçekleşiyor. Nintendo, daha kaliteli hoparlör ekleyerek ses kalitesini artıyor. Kulaklık ile oynamak yerine elinizde veya herhangi bir zemin üzerinde oynamak için iyi bir seçenek. Geliyoruz ürünün en önemli özelliğine yani OLED ekranına. Kasa boyutları önceki modelle aynı olmasına rağmen Nintendo, çerçeveyi daraltmayı başarıyor. Standart model 6.2 inç LED ekrana sahipken, OLED model 7 inç ekrana sahip. Bu önemli bir büyüme olarak not edilmeli. Renklerin çok daha canlı ve keskinliğin yüksek olduğu OLED, bazı oyunlarda daha güçlü konsol yanılsamasına bile neden oluyor. Nintendo oyunlarının genelinde zaten renkli bir yapı var. Dolayısıyla OLED, Zelda, Mario, Animal Crossing, Pokemon, MarioKart gibi oyunlara çok yakışıyor. Bu arada gün ışığında OLED ekran ile LED’e kıyasla daha rahat oynadığını söyleyebiliriz. Bilindiği gibi OLED ekran ışığı pek sevmez, ancak bu modelde oyuncular için sorun bulunmuyor.

Değişime değer mi?

Genel olarak baktığımızda Nintendo Switch OLED’in geliştirmeleri ağırlıklı olarak mobil oyuncular tarafına hitap ediyor. Ses ve ekran farkı zaten en belirgin iyileştirmeler. Buna karşın kişisel olarak “drift” sorunu ile boğuşan Joy-Con tarafında yenilik beklerdim. Sağa ya da sola çekme sorunu olarak tanımlanan “drift” sorununu giderecek bir tasarım değişikliği bulunmuyor. Pazarlama olarak da Nintendo şapka çıkartacak bir taktik uyguluyor. Ürünün kutu tasarımına mesai harcayan Nintendo, dikey bir tasarım ile mağazada albeni uyandırıyor. Diğer taraftan Türkiye fiyatı henüz belli olmasa da OLED modelin 50 euro kadar daha yüksek olduğunu görüyoruz. Yani Nintendo, pek sıcak bakmadığı indirim olayını, daha gelişmiş bir modelle yine es geçiyor. Siz de Nintendo Switch modellerini incelemek için bu adresi takipte kalın. Eğer ilk kez Nintendo Switch alacaksanız OLED çok cazip gözüküyor. Ancak mevcut bir Switch’e sahipseniz, geliştirmeler için yapacağınız masraf, Nintendo’yu ne kadar sevdiğinize bağlı olarak değişir.

Cevap bırakın