Nintendo Switch 2 teknik özellikleri netleşti

0

Nintendo’nun yeni nesil konsolu Switch 2 için geri sayım başladı. Bu bağlamda Nintendo Switch 2 teknik özellikleri de sızdırıldı. Peki bizleri nasıl bir konsol bekliyor?

Bilindiği üzere hali hazırdaki Nintendo Switch 6 yıl önce yani 2017 yılında satışa çıkmıştı. Dolayısıyla teknolojik anlamda günümüz akıllı telefonlarından bile daha güçsüz bir pozisyonda bulunuyor. Fakat 2024 yılında satışa çıkması beklenen yeni Switch, PS5 ve Series X kadar güçlü olacak. Hatta Switch 2’nin hali hazırda satışta olan Microsoft’un yeni nesil konsolu Series S’ten de daha güçlü olacağı belirtiliyor.

Şimdi gelelim cihaz için sızdırılan teknik özelliklere. Öncelikle şunu belirtmemiz gerekiyor. Bazı iddialara göre Nintendo Switch, oyun yapımcılarına özel bir sunum eşliğinde gösterilmiş. Hatta önümüzdeki ay bazı yapımcılara geliştirici kitleri ulaştırılmış olacakmış. Yani Switch 2, selefine göre çok daha zengin bir oyun kütüphanesi ile satışa çıkmış olacak.

OLED

Kapalı kapılar ardında yapılan sunumlardan sızdırılan bilgilere göre Nintendo Switch’te 12 GB RAM bulunacak. Hali hazırda satışta olan PS5 ve Series X’te 16GB RAM bulunuyor Series S’teki RAM miktarı ise 10GB.

Nintendo Switch 2 teknik özellikleri netleşti

Yapılan sunumlarda Nintendo Switch 2 üzerinde Matrix Awakens demosunun oynandığı belirtiliyor. Bu da konsolun DLSS 3.1 teknolojisini desteklediği anlamına geliyor. Bilindiği üzere PS5 ve Series X’te DLSS 3.5 teknolojisi mevcut.

Son bomba ise Nintendo Switch 2’nin Ray-Tracing teknolojisine olan desteği ile ilgili. Bu destek sayesinde oyunlardaki inanılmaz gölge ve ışık şovları avuçlarımızın içerisine kadar işlemiş olacak.

Nintendo’nun Switch 2’deki pil süresini uzatmak için OLED yerine LCD ekran kullanacağı da yine sızdırılan bilgiler arasında. Elbette dileyenler için OLED ekranlı bir versiyon da gelecekmiş. Fakat bu versiyonun fiyatı daha yüksek olmasına karşın, pil süresi daha kısıtlı olacakmış.

Nintendo Switch

Şimdilik Switch 2 ile ilgili sızdırılan bilgiler şimdilik bu kadar. Nintendo’nun 2024’te satışa sunacağı konsol için 399 dolarlık bir etiket belirlediği de konuşuluyor. Yani yeni Switch, selefinden yaklaşık olarak 100 dolar daha pahalı olacak. Bahse konu donanımlar için bu fiyatın makul olduğunu söyleyebiliriz. Tabi ki asıl önemli olan şey Nintendo’nun yeni Switch oyunları için zam yapıp yapmayacağı. Bunu da zaman gösterecek.

Cevap bırakın