Super Smash Bros. Ultimate Nintendo Switch İncelemesi

0

Oyun dünyasının akılda kalan en çarpıcı 74 karakteri meydan savaşına tutuşsa nasıl olur? İşte karşımızda Super Smash Bros Ultimate’ın özeti. 20 küsur yıllık geçmişe sahip bu özel dövüş oyunu daha önce hiç olmadığı özellikle dolu bir şekilde oyuncuları mest etmek için ustaca tasarlanmış. Pac-Man’den, Street Fighter Ken’e, Sonic’ten Metal Gear Solid kahramanı Snake’e (evet doğru okudunuz), Mario’dan Zelda’nın Link’ine 70’in üzerinde karakter… Bir taraftan Yoshi geliyor, diğer taraftan Donkey Kong giriyor ekrana. Metroid serilerinden Samus, Kirby ve Luigi de her an görev almak için bekliyorlar. Çünkü 8 kişi aynı anda aynı Nintendo Switch üzerinde dövüşebiliyorsunuz. Tabii yeterince Pro Controller veya Joy-Con’unuz varsa. İnternet üzerinden de 4 kişi dövüşebilirsiniz. Hangi yolu seçerseniz seçin şunu iyi bilin: Her an her şey olabilir bu çılgın oyunda!

nintendo
Kıran kırana mücadele Nintendo Switch kullanıcılarını bekliyor

Nintendo Usulü Dövüş

Super Smash Bros. Ultimate bir dövüş oyunu. Hem de sapına kadar! Peki, asıl soru şu: Genellikle sevimli grafikleri ve farklı tarzlarıyla öne çıkan Nintendo, Mortal Kombat gibi serilere kafa tutan bir dövüş oyunu yapmayı nasıl başarıyor? Firma, kendine özgü tarzını oyunun içine profesyonelce yedirmeyi başararak türünde rakipsiz denebilecek bir oyuna imza atıyor. Zengin karakter seçeneklerinin dışında oyunun hem yeni oyunculara hem de daha iddialı olanlara hitap etmesi ve bunu yaparken eğlence faktöründen hiç ödün vermemesi başarının sırrı.

Herkes İçin Eğlence

Oyunu açtığınız ilk andan itibaren düğmelere basıp zıplama ve tekme gibi temel tuşları kavrayıp oyuna girebiliyorsunuz. Özellikle ev partileri ve çevrimiçi kapışmalar için tasarlanan oyunda kısa sürede siz de iddialı olabilirsiniz. Çok iyi Street Fighter oynayan birinin karşısında vasat bir oyuncu olduğunuzu düşünün… Siz daha zıplamadan aduketler sağdan soldan gelecek ve gözünüzü kırpmadan raundu kaybedeceksiniz. İşte böylesi acımasız bir senaryo Super Smash Bros. Ultimate için geçerli değil. Oyun yeni oyuncuları kendine kolaylıkla çekerken, derinleşen mekanikleriyle ustalara göz kırpıyor.

Şans Faktörü Eğlenceyi Artırıyor

Oyunun o kadar dinamik bir yapısı var ki, tam 103 mekan neredeyse birbirini hiç tekrar etmiyor. Mekanlar tasarımlarında da karakterlerin dünyalarından esinlenildiği için oyun dünyası içerisinde kendinizi zaman yolculuğunda buluyorsunuz. Mekanların tasarımı ise gerçekten büyüleyici. Oyunu mekanik tutan bir diğer etken ise rastgele şekilde beliren eşyalar. Onları akıllıca ya da tamamen şans eseri etkili şekilde kullanmak bölümün kaderini etkileyebiliyor. Teknik kadar şans faktörü de başarıyı belirliyor. Benzer bir sistemi Mario Kart serilerinde de kullanılıyor. Her iki oyunda da birinci ile sonuncu bir anda yer değiştirebiliyor. Bu da güçlü ya da güçsüz herkesi oyunda tutuyor. Soğumak veya öfkelenmek yerine gülmeye devam ediyorsunuz. Nintendo’nun da en iyi yaptığı şey bu. Oyuncuyu gülümsetmek…

nintendo
Oyunlu ve özel tasarımlı Nintendo Switch, MediaMarkt’ta sizleri bekliyor

Her ne kadar fazla oyuncu ile kaotik bir eğlenceyi hedeflese de oyunda bazen tek başınıza takılmak isteyebilirsiniz. Bu durumda da tek kişilik senaryo modu World of Light’ı denemenizi tavsiye ederiz. Eğer internet üzerinde detaylar sizin için fazla geliyorsa istediğiniz kuralı belirleyip kendi oyununuzu açabilirsiniz. Nintendo Switch’in en iyi oyunlarından biri olarak karşımıza çıkan Super Smash Bros. Ultimate’ı edinmek için bu özel konsolu tercih edebilirsiniz. Eğer Nintendo Switch sahibiyseniz GameCube kumandalı ve adaptörlü sınırlı sayıda üretilen bu oyun paketini kaçırmayın.

Cevap bırakın