Nintendo PlayStation satıldı! Fiyatı dudak uçuklattı

0

Dünya üzerinde bilinen tek Nintendo PlayStation el değiştirmeye hazırlanıyor. Efsanevi prototip bir açık artırmaya çıktı ve yeni alıcısı belli oldu. Açık artırmada konsolun oldukça yüksek bir teklif alacağı düşünülüyordu. Beklendiği gibi de oldu. Bu arada teklif verenlerin arasında Oculus’un kurucusu Palmer Luckey’nin de olduğunu belirtelim.

Nintendo PlayStation yeni sahibine gidiyor

Efsanevi konsol için bir kişi 300 bin dolarlık teklif verdi. Bu teklifin üzerine çıkan olmayınca, konsolun yeni sahibi de belirlenmiş oldu. Alıcının, müzayede evine ödeceği alıcı prim ile birlikte, konsola sahip olmak için toplam 360 bin dolar ödemesi gerekiyor.

Biraz geçmişe gidecek olursak, konsol aslında Sony Computer Entertainment Amerika başkanı Olaf Olafsson‘a aitti. Ancak, 2009 yılında Terry Diebold bir açık artırmada sadece 75 dolar karşılığında konsolun yeni sahibi oldu. Diebold’un oğlunun konsolu tavan arasında bulması ve açık artırmaya çıkarmasıyla işler ilginç bir hal almaya başladı. Söylenene göre, Diebold’a daha önce konsol için 1.2 milyon dolarlık bir teklif geldi. Ancak, Diebold bu teklifi kabul etmedi. Oğul Diebold’un adresi, Heritage Auctions üzerinden açık artırmaya çıktı.

İlk kez 1991 yılında üretilen ve sonrasında Nintendo ile Sony arasındaki anlaşmazlıklardan dolayı devamı gelmeyen konsol ‘Ultra nadir’ olarak tanımlanıyor. Bu arada konsolun 360 bin dolarlık fiyatıyla  şimdiye kadar satılmış en pahalı tek oyun öğesi ünvanı kazandığını da belirtelim.

360 bin doların Türk Lirası karşılığı yaklaşık olarak 2 milyon 190 bin TL.

Cevap bırakın