Nintendo mobilde artık daha güçlü

0

Nintendo, son yılların dikkat çeken markalarından. Şüphesiz kendi ülkesi Japonya’da gördüğü ilginin ABD gibi büyük pazarlara da sıçramasının bunda etkisi büyük. Nintendo Switch ise oldukça farklı bir segment açarak, birçok ülkede ilgiyle takip ediliyor. Oyunları da dahil olmak üzere Nintendo’ya önemli bir kazanç modeli vaat ediyor. Yeni gelişme ise mobil tarafta da işlerin iyi gittiği noktasında kamuoyunda yer buluyor…

Son göstergelere göre Nintendo, tanınmış oyun konsolu 3DS’ten toplam 105 milyon dolar gelir elde etti, diğer yandan mobil oyunları ise şirkete 110 milyon dolar kazandırdı. Pokemon GO ise tabii ki bu alanda başı çeken fenomen yapım durumunda. Bunun yanı sıra Super Mario Run da Nintendo’nun yüzünü güldürdü. Dikkat çeken detay ise iki oyunla elde edilen gelirlerin, ciddi bir donanımsal çalışma, endüstriyel mühendislik ve tedarik süreçlerini kapsayan başka bir ürün grubundan daha fazla kazanç sağlanmasına ön ayak olması. İşte bu açıdan ele alındığında Nintendo’nun mobil taraftaki yatırımlarını artırmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Son bir detay olarak Nintendo’daki gelişmenin farklı bir boyutu da Konami tarafından yaşanıyor. Popüler konsol ve PC oyunları şirketinin mobil tarafa daha fazla ağırlık vereceği yönünde spekülasyonlarda artış yaşandığı görülüyor.

Mobil teknoloji dünyasına dair dikkat çeken gelişmeleri paylaşmayı sürdüreceğiz…

Cevap bırakın