Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Fotoğraf/KameraNikon 1 S2 inceleme

  Nikon 1 S2 inceleme

  nikon1s2_03

  Nikon’un aynasız fotoğraf makinesi 1 S2’nin genel özellikleri ve kullanım detaylarına bakıyoruz.

  Konu aynasız olduğunda Nikon ve Canon gibi markaların bu alanda çok ciddi adımlar atmadığını görüyoruz. Bunun birçok sebebi olsa da en güçlü sebeplerin başında aynasız modellerin bu firmaların DSLR modellerine ciddi bir rakip olabilme ihtimali bulunuyor. Ancak yine de bu durum her iki markanın da aynasız üretmesini engellemiyor.

  Nikon’un aynasız model ailesi 1 ismiyle üretiliyor. Bu alanda birkaç modeli bulunan Nikon’un ürünleri sahip oldukları bazı farklı özelliklerle dikkat çekiyor. Ailenin önemli modellerinden biri olan 1 S2’nin detaylarına bakıyoruz.

  14.2 Megapiksel çözünürlük

  Görünüm olarak adeta iri bir kompakt fotoğraf makinesini andıran 1 S2, 1 inç boyutunda bir sensöre sahip. Bu sensörün sunduğu çözünürlük ise 14.2 Megapiksel. Otomatik netlik modunda saniyede 20, sabit netlik modunda ise 60 kare gibi yüksek bir seri çekim hızına sahip olan ürün, 3 inç ekran, manuel ve hazır çekim modları, Full HD video kayıt ve micro SD bellek kartı yuvası gibi özelliklere sahip.

  Fotoğraf makinesi küçük bir gövdeye sahip olduğundan bellek kartı olarak SD yerine microSD tercih edilmiş. Bu tarz tercihleri Samsung’un aynasız fotoğraf makinesi modellerinde de görüyoruz. Yerden tasarruf anlamında mantıklı bir tercih olmuş.

  nikon1s2_01

  Farklı tasarım anlayışı

  Fotoğraf makinesinin ilk bakışta iri bir kompakt modeli andırdığını belirtmiştim. Bunun en önemli sebebi cihazın üzerinde çekim modu tuşunun bulunmaması. Genelde bu tarz ürünlerde küçük de olsa bu tarz bir tuş bulunur. Bu fiziksel tuş sayesinde modlar arasında hızlı geçişler yapılabilir. Nikon bu modelinde modlar arasındaki geçişi (yer darlığı sebebiyle) menüye almış. Bu tercih cihazın boyutlarının küçültülmesini sağlamış. Fakat bu tercih hız ve ergonomiden fedakarlık yapılması anlamına gelmiş ki bazı kullanıcılar bu durumdan hoşnut olmayacaktır. Zira çekim modlarını menüden değiştirmek her zaman pratik bir çözüm değil.

  Saniyede 60 kare seri çekim hızı

  Fotoğraf makinesinin adeta uçar gibi çalıştığı anlardan biri de seri çekim modu. Eğer sabit odaklama yaparsanız saniyede 60, otomatik netliği aktif ederseniz saniyede 20 kare seri çekim modu en yakın rakibinin bile 2 katından fazla bir hız anlamına geliyor. Süper hızlı seri çekim özelliği sayesinde özellikle haraketli konularda sıkıntı yaşamıyorsunuz. Bu özellik çok başarılı olmuş.

  nikon1s2_02

  Video ve fotoğraf

  Full HD çözünürlüğünde video kayıt desteği de sunan 1 S2, bu anlamda kullanıcısının yüzünü güldürüyor. Fotoğraf kalitesi de bildik Nikon değerlerinde olan üründe sensörün küçük olması az ışıklı ortamlarda biraz sorun olsa da iyi bir objektifle bu sorunun da üstesinden gelebiliyorsunuz. Hem video hem fotoğraf anlamında cihazın vaad ettiklerini başarı ile yerine getirdiğini söyleyebiliriz.

  Nikon 1 Bayonet

  Fotoğraf makinesi ailenin diğer modellerinde olduğu gibi Nikon 1 bayonet ile geliyor. Kit objektife baktığımızda ise karşımıza 11-27.5 mm f3.5 çıkıyor. Bu objektif günlük ihtiyaçlar için yeterli. Nikon’un bu alanda 13 farklı objektifi bulunuyor. Ayrıca bazı dönüştürücülerle Nikon’un diğer objektiflerini de bu fotoğraf makinesine takabiliyorsunuz. Fokal çarpan değeri 2.7 gibi yüksek bir rakam olunca seçilen objektiflerin odak uzaklık değeri de genelde küçük oluyor.  Nikon’un prime olarak tanımlayabileceğim f2.8 gibi diyafram değerlerine sahip objektifleri de bulunuyor. Tavsiyem mümkünse 1 S2’yi onlarla beraber satın alın.

  270 kare pil ömrü

  CIPA standartlarına göre Nikon 1 S2’nin pil ömrü 270 kare. Rakiplere ve benzer ürünlere baktığımızda makul bir değer olduğunu söyleyebiliriz. Elbette kullanım şartlarına göre bu rakam artıp azalacaktır. Ama günlük ihtiyaçlar için yeterli bir rakam olduğunu söyleyebilirim.

  Nikon 1 S2 aynasız modellere güzel bir örnek. Ancak Samsung ve Sony gibi agresif rakiplerin bulunduğu bir pazarda özelliklerini biraz daha geliştirmesi gerekebilir. Yine de Nikon kalitesi, yüksek seri çekim hızı ve farklı tasarımı ile Nikon 1 S2, bu tarz beklentisi olanlara hitap eden bir model.

  Nikon 1 S2 Genel Özellikler

  • 1 inç sensör
  • Saniyede 20 kare seri çekim hızı AF ile
  • Saniyede 60 kare Sabit AF ile
  • 2.7x fokal çarpan
  • 3 inç ekran
  • microSD bellek kartı yuvası
  • 14.2 Megapiksel çözünürlük
  • Maksimum ISO değeri 12800
  • Opsiyonel Wi-Fi
  • Full HD video
  • Nikon 1 serisi bayonet
  • 270 kare pil ömrü

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN