Nikon 1 J5 inceleme

0

nikon_1_j5_03

Nikon’un aynasız fotoğraf makinelerinden olan 1 J5 inceleme konuğum oldu. 1 ailesinin birçok karakteristik özelliğini üzerinde barındıran J5, seri çekim konusunda çok iddialı.

Aynasız modellerini 1 ailesi altında değerlendiren Nikon, bu modellerin en önemli özelliğini ise hızlı olmaları üzerine kurgulamıştı. Bu ailenin birçok modeli seri çekim konusunda çok başarılı iken aynı zamanda gelişmiş özelliklere de sahip olmalarıyla biliniyor. Bu ürünlerden biri olan J5, ailenin en üst düzey modellerinden biri.

20.8 Megapiksel çözünürlük

Fotoğraf makinesinin sunduğu çözünürlük 20.8 Megapiksel gibi oldukça yüksek bir değere sahip. Arkadan aydınlatmalı (BSI) CMOS bir sensörün sağladığı bu çözünürlük değeri Wi-Fi, NFC, döndürülebilir 3 inç dokunmatik ekran, 105 noktalı netlik, 4K video kayıt desteği ve saniyede 20 kare seri fotoğraf çekimi gibi özellikleri bulunan fotoğraf makinesi küçük ve etkili bir aynasız olarak karşımızda yer alıyor.

Fotoğraf makinesinde yer alan hazır çekim modlarına ek olarak P, S, A ve M modları da fotoğraf konusunda bilgili kullanıcılara hitap ediyor.

nikon_1_j5_05

Kullanım detayları

Teknik özelliklere boğmadan cihazın kullanım özelliklerine geçmek istiyorum: Küçük bir gövdeye sahip olan fotoğraf makinesinde tuş sayısı biraz fazla. Ancak fonksiyonları kullanmak için böyle bir yöntem tercih edilmiş ki bu çok da yanlış değil. Aslında cihazdaki tuş sayısı fazla değil fakat tuş koyacak alan büyüklüğü az olduğundan böyle bir algı da oluşuyor.

Küçük olmasına rağmen ergonomi olarak güzel bir aynasız 1 J5. Ele rahat oturan gövde kullanım sırasında bir noktaya kadar kullanım kolaylığı sunuyor. Elbette bu cihazdan bir DSLR ergonomisi beklememek gerekiyor. Fakat yine de günü kurtarmak için fazlasıyla iyi olduğunu söyleyebilirim.

nikon_1_j5_04

Seri çekim hızının günlük hareket içinde faydası oluyor. Çok fazla kare çekip istediğinizi daha sonra temizleyerek en doğru sonuçlara ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca spor karşılaşmaları gibi aksiyonun bol olduğu ortamlarda bu hız çok işinize yarıyor.

Fotoğraf anlamında bildiğimiz Nikon kalitesine sahip olan fotoğraf makinesi, microSD bellek kartı yuvası kullanıyor. Cep telefonlarında da kullanılan bu bellek türü özellikle aynasız fotoğraf makinelerinde zaman zaman tercih ediliyor. Bunun en önemli sebebi okuyucusunun az yer kaplaması. Bu da üreticilere fazladan bir alan sağlıyor.

Fotoğraf makinesinin ekranı dokunmatik ve yukarı doğru 180, aşağı doğru ise 86 dereceye kadar hareket edebiliyor. Bu da özellikle zor kadrajlarda ve kendi fotoğrafınızı çektiğiniz durumlarda çok işe yarıyor. Ekranın dokunmatik ve hareketli olması benden olumlu puan alıyor.

nikon_1_j5_01

Üründe fotoğraf ve video ile ilgili birçok ayar, çekim modu ve seçenek yer alıyor. Bunlar arasında Yaratıcı Mod, En iyi anı çekme, hareketli enstantane çekimi ve efektler gibi seçenekler bulunuyor. Ayrıca elektronik Shutter ile 1/16000 değerine çıkmak da mümkün. Bu ve benzeri özellikler ürünü rakipleri arasından sıyırıyor.

4K video

Ürün 4K video kayıt ediyor. Fakat bu 4K video kaydı (3840×2160 piksel) saniyede 15 kare olabiliyor. Yani akıcı bir görüntü elde edemiyorsunuz. Günü kurtarmak adına 4K yeterli olsa da profesyonel anlamda saniyede 15 kare yeterli bir hız değil. Bu bakımdan cihaz benden negatif puan aldı. Her şeye rağmen ürünün Full HD video kayıt performansında üst sınır saniyede 60 kare. En azından bu değer yüzümü güldürüyor. Video kalitesi de (4K’daki kare sayısı düşük olsa da) yeterli seviyede.

Fotoğraf makinesi ile çekilmiş bir gece fotoğrafı
Fotoğraf makinesi ile çekilmiş bir gece fotoğrafı örneği

Wi-Fi ve NFC

Fotoğraf makinesinde son yıllarda her cihazda görmeye başladığımız Wi-Fi ve NFC özelliği bulunuyor. Wi-Fi sayesinde ürünü uzaktan kontrol edebiliyoruz. NFC ise akıllı telefon ve benzeri cihazlarla hızlı iletişim kurmayı sağlıyor. Her iki özellik de başarı ile çalışıyor. Mobil cihazlarınıza yükleyeceğiniz bir uygulama ile ürünü uzaktan kontrol edebiliyorsunuz.

Objektif konusu

Ürünün farklı objektif seçenekleri bulunuyor. Bana teste gelen sürümde 10-100 mm bir objektif takılıydı. Fokal çarpanı 2.7X olan fotoğraf makinesinde bu objektif 27-270 mm karşılığında bir odak uzaklığı aralığı sunuyor. Anlaşıldığı üzere fokal çarpan yüksek. Yani sensörümüz biraz küçük. Bu da beraberinde özellikle az ışıklı ortamlarda biraz gren sorunu ortaya çıkarıyor. Son yıllarda APS-C boyutunda sensöre geçen aynasızlardan farklı olarak 1 J5 daha küçük bir sensör tercih etmiş.

Ürünle beraber gelen objektif günü kurtarmak adına yeterli. Zoom girmeyi de sağladığı için birçok anlamda başarılı. Ayrıca 10-30 mm gibi farklı objektif seçenekleri ile farklı beklentilere hitap edebilen 1 J5’te bu anlamda seçenek sayısı yeterli. Hedef kitlesi ve fiyatı göz önüne alındığında yeterli objektif seçeneği sunduğunu söyleyebilirim.

 • 20.8MP CX-Format BSI CMOS Sensör
 • EXPEED 5A Görüntü İşlemcisi
 • 3.0 “1,037 piksel döndürülebilir dokunmatik LCD
 • Saniyede 15 kare 4K video kayıt
 • Dahili Wi-Fi Bağlantı NFC ile
 • 105 noktalı Hibrid AF
 • 60 fps’e çekim hızı, 20 fps’ye kadar netlik yapabilme
 • ISO 12800 ve Yüksek ISO Noise Reduction
 • Spor Modu ve Dahili- Time Lapse
 • Elektronik shutter
 • Maksimum enstantane değeri 1/16000

Sonuç

Malzeme kalitesi, hızı ve bazı üst düzey özellikleri ile benden olumlu puanlar alan Nikon 1 J5, optik imaj sabitleme sistemi yerine dijital bir versiyon kullanıyor. Dijital imaj sabitleme teknolojisi haliyle optik olanlar kadar başarılı değil. Objektif seçenekleri yeterli olan fotoğraf makinesi rakiplerine göre küçük bir sensör kullanıyor. Bunun zaman zaman dezavantajlarını yaşayan Nikon 1 J5, genel olarak başarılı bir ürün. Saniyede 15 fps olsa da 4K özelliği sunması her şeye rağmen güzel bir özellik. Artıları ve eksileri ile anlattığım fotoğraf makinesi aynasız modellere güzel bir örnek olmuş. Beklenti ve ihtiyaçlara göre değerlendirilebilecek bir fotoğraf makinesi.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın