Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürNFC Nedir? Ne Amaçla Kullanılır?

  NFC Nedir? Ne Amaçla Kullanılır?

  NFC nedir sorusuna cevap vermeden önce neden NFC teknolojisine ihtiyaç duyulduğunu anlamakta fayda var. Özellikle akıllı telefonlar ve mobil cihazların kullanımının artmasıyla bu cihazlar arasındaki işlevselliği arttırmaya yönelik bir ihtiyaç oluştu. İşte NFC tam da bu ihtiyaca cevap vererek mobil cihazlar üzerinden ödeme yapma ve veri transferi gibi işlemleri yapmayı sağladı. Hızlı ve verimli bir iletişim yöntemi sunduğu için günümüzün modern dünyanın ihtiyaçlarına cevap verdi ve hızla yaygınlaştı. NFC teknolojisi, diğer kablosuz iletişim teknolojilerine göre daha güvenlidir. Kolay, güvenli ve hızlı olması bu teknolojiyi günümüzün vazgeçilmez teknolojilerinden biri haline getirir.

  NFC Nedir?

  En kısa tanımıyla NFC’yi (Near Field Communication) yakın alan iletişimi olarak Türkçeye çevirebiliriz. Aslında NFC, kısa mesafelerde kablosuz iletişim sağlayan yeni sayılabilecek önemli bir teknolojidir. 10 cm veya daha kısa mesafelerde veri alışverişine olanak sağlar. İletişim kuracak olan cihazların fiziksel olarak birbirlerine yakın olması gerekir. En yoğun kullanıldığı yerler ödeme sistemleri, toplu taşıma, veri aktarımı ve erişim kontrolü yapılan alanlardır. Bu teknoloji özel bir NFC çipine sahip cihazlar arasında çalışır. Aşağıda NFC’nin nasıl çalıştığını ve hangi amaçlarla kullanıldığını anlatacağım.

  Nasıl Çalışır?

  NFC teknolojisi, birbirlerine çok yakın cihazlar arasında radyo frekansı (RF) ile çalışır. NFC çipleri arasında bir bağlantı kurulabilmesi için cihazların birbirlerine dokunması veya çok yakın olması gerekir. Bu teknoloji aktif ve ve pasif mod olarak genellikle iki moda sahiptir. Aktif modda, her iki cihaz da enerji verir. Pasif modda ise, bir cihaz diğerine enerji sağlayarak işlemi gerçekleştirir.

  NFC’nin Kullanım Alanları

  Oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Aşağıda başlıca kullanım alanlarını görebilirsiniz.

  Mobil Ödemeler

  Genel olarak çok sık kullanıldığı alan mobil ödeme uygulamalarıdır. Eğer telefonunuzun NFC özelliği varsa telefonu ödeme terminaline dokundurmak veya yakınlaştırmak yeter olur. Böyle yaparak ödemenizi çok kolay bir biçimde yaparsınız.

  Akıllı Kartlar

  Ulaşımda kullanılan akıllı kartlarda kullanıma çok uygundur. Otobüs, metro ve benzeri ulaşım alanlarında kartın okuyucuya yaklaştırılmasıyla geçiş sağlanır.

  Verinin Paylaşılması

  NFC teknolojisini kullanarak iki mobil cihaz arasında hızlı veri paylaşımı yapabilirsiniz. Veriyi paylaşmak için iki NFC özellikli cihazı birbirine yaklaştırın. Böylece fotoğraf, video, kartvizit bilgisi ve benzer paylaşımları hızlı ve kolayca yaparsınız.

  Bilet Alırken ve Geçiş Yaparken

  Sinema, konser, uçak biletlerinde ve çeşitli etkinliklerde turnike-kapı benzeri geçiş kontrollerinde kullanılarak erişim sağlanır

  Akıllı Ev Uygulamaları

  Akıllı ev uygulamalarında NFC teknolojisini rahatlıkla kullanılabilir. Örnek vermek gerekirse evlerdeki akıllı kapı kilitlerinde rahatlıkla anahtar yerine kullanılır. NFC kullanan akıllı telefonunuz ile kapıyı kilitleyip açarsınız.

  Sonuç

  Hem NFC nedir soruna cevap vererek hem de bu teknolojinin kullanıldığı yerleri anlattım. Kullanım alanları hakkında bilgi verdim. NFC çipleri diğer kablosuz iletişim teknolojilerine göre biraz daha pahalıdır. Bundan dolayı NFC özellikli mobil cihazların maliyeti diğerlerine göre biraz daha yüksek kalır. Sonuç olarak yakın gelecekte bu teknolojinin çok daha yaygın kullanılacağına şahit olmaya hazır olun.

  www.mediamarkt.com.tr

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN