Netflix’te ebeveyn kontrolleri ne işe yarar, nasıl kullanılır?

0

Netflix’te ebeveyn kontrolleri hangi özellikleri sunuyor, ne işe yarar ve nasıl kullanılır, gelin birlikte bakalım.

Netflix’te ebeveyn kontrolleri ne işe yarar?

Bir Netflix hesabında birden fazla profil kullanıyorsanız, profillerden biri hanenizin küçük üyeleri tarafından kullanılıyorsa görüntülenebilecek içerik türünü kontrol etmek isteyebilirsiniz. Bunu ebeveyn kontrolü PIN kodu ile veya belirli bir hesabın olgunluk düzeyini düzenleyerek yapmanın iki yolu vardır.

Netflix’te ebeveyn kontrolleri nasıl kullanılır?

Ebeveyn kontrolü PIN’i en etkili yöntemdir, çünkü bir hesaptaki tüm profillerin belirli bir olgunluktaki içeriği görüntülemek için kullanması gereken bir PIN oluşturacaksınız. Ayrıca belirli bir hesabın görüntüleyebileceği içeriği de ayarlayabilirsiniz, ancak bu daha az kısıtlayıcı bir engelleme düzeyidir ve kolaylıkla değiştirilebilir.

Ebeveyn kontrolü için bir PIN oluşturun

Ebeveyn kontrolü için bir PIN oluşturarak başlayalım. Önce hesabınızla Netflix’te oturum açın ve sağ üstteki profil simgenize tıklayın. Karşınıza gelen menüde, hesap ayarlarınıza erişmek için Hesap seçeneğine tıklayın.

Hesap menüsüne girdikten sonra, Ayarlar bölümündeki Ebeveyn Kontrolü seçeneğine tıklayın. Ebeveyn kontrolü, dört rakamlı bir PIN ile ayarlayabileceğiniz kontroldür ve değişiklikler, hesabınızda yapılandırdığınız tüm profilleri etkiler.

Öncelikle kimliğinizi doğrulamak için hesap parolasını girmelisiniz. Ebeveyn kontrolünü ilk kez yönetiyorsanız, bunun hakkında bilgilendirileceğiniz ve devam etmek için PIN Oluştur düğmesine basmanız gereken bir ekrana yönlendirileceksiniz.

Netflix'te ebeveyn kontrolleri ne işe yarar, nasıl kullanılır?
Netflix’te ebeveyn kontrolleri ne işe yarar, nasıl kullanılır?

Bir sonraki adımda, kullanmak istediğiniz PIN kodunu girmeniz ve Kaydet düğmesine basmanız yeterlidir. Burada endişelenmeyin, çünkü sadece prosedürü tekrarlayarak ve parolanızla kimliğinizi doğrulayarak PIN kodunu istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Bu nedenle, filtreyi uygulamak istediğiniz kullanıcıların parolayı bilmediğinden emin olun, böylece ebeveyn kontrolünü kaldıramazlar.

Ardından, PIN’in istenmesini istediğiniz içeriğe karşılık gelen noktaya tıklayın. Örneğin, limiti ilk noktada Daha Küçük olarak ayarlarsanız, daha yüksek sınıflandırmalara sahip tüm içeriğin görüntülenebilmesi için bir PIN girilmesi gerekecektir. Sınırı sayfanın sonunda, yetişkinlerin üzerinde ayarlarsanız, PIN devre dışı bırakılacaktır. Bu parametreyi istediğiniz zaman yeniden değiştirebilirsiniz.

Yaş derecelendirmesine göre kısıtlama seçeneğinin altında, bunu belirli başlıklarla yapmak için bir tane daha var. Bu, başlıkları aramaya gittiğiniz bir tür arama motorudur ve üzerlerine tıkladığınızda bunlar kısıtlanacaktır. Bu, bu listeye eklediğiniz herhangi bir filmi veya diziyi izlemek için ebeveyn kontrolü PIN kodunu girmeniz gerektiği anlamına gelir.

Bir profilin olgunluk düzeyini düzenleyin

İkinci yöntem daha az agresiftir ve yalnızca oluşturduğunuz profilleri etkiler. Bir profilin olgunluk düzeyini düzenlemek için sağ üstteki profilinizin simgesine tıklayarak seçenekler menüsünü açın ve açılır menüden Profilleri yönet seçeneğine tıklayın.

Hesabınızdaki tüm profilleri, her birinin üzerinde bir kalem simgesi olan bir ekrana yönlendirileceksiniz. Ayarlarına girmek ve olgunluk seviyesini belirlemek için yönetmek istediğiniz profilin kalem simgesine tıklayın.

Profil düzenle menüsündeyken, İzin verilen diziler ve filmler seçeneğindeki kutuya tıklayın. Düzenlediğiniz hesabın kullanabileceği film ve dizi türlerini seçmeniz gereken bir açılır menü görünecektir. Seçtikten sonra, değişiklikleri uygulamak için Kaydet düğmesini tıklayın. Bunun kolayca değiştirilebileceğini unutmayın, bu nedenle ebeveyn kontrolü için en sert ve etkili seçenek PIN kullanmaktır.

Cevap bırakın