Netflix Filmleri Artık Oscar Rekabetine Katılabilecek

0

Netflix gibi dijital film hizmeti veren servislere ait filmler Oscar’da yarışmaya devam edecek…

Geçtiğimiz haftalarda ABD Adalet Bakanlığı tarafından da ele alınan dijital servislerin Oscar’da yarışa girme konusunda en sonunda karara bağlandı ve Akademi’nin aldığı karara göre Netflix filmlerinin artık Oscar içerisinde yarışa dahil olabileceği kararlaştırıldı.

Yeni alınan karar doğrultusunda Netflix gibi dijital platformda film hizmeti veren servislere ait filmler Oscar’da yarışmaya devam edecek. Daha net bir şekilde açıklamak gerekirse Oscar Akademi Ödülleri’ne katılmaya hak kazanacak.

Netflix’in daha önce Roma adlı filmle yakalamış olduğu başarı Hollywood’un bazı önemli yapım şirketlerini rahatsız etmişti. Hatta ünlü yönetmen Steven Spielberg, IndieWire’a bir açıklama da bulunmuş ve bu açıklamasında Netflix filmlerinin Oscar Ödülleri yerine Emmy Ödülleri’nde yarışması gerektiğini ileri sürmüştü.

Tartışmalar devam ediyor…

Bunun üzerine geçtiğimiz günlerde Akademi toplantısında Spielberg, beklediği desteği bulamadı ve oylama sonucunda durum Netflix’in lehine çıktı. Bu karar ile Netflix filmlerinin Oscar Ödülleri’nde yarışmasına karar verildi.

Bir filmin Oscar Ödülleri içerisinde yarışması için en az 7 gün Los Angeles sinema salonlarında vizyona girmesi gerekiyor ve bu söz konusu madde Netflix filmlerinin 7 gün vizyonda kalması ile Oscar’da yer almasına olanak sağlıyor. Ayrıca filmler dijital platformdan da yayınlanmaya devam ediyor.

Cevap bırakın