Netflix deneyiminizi iyileştirmenin 7 yolu

Netflix deneyiminizi iyileştirmenin 7 yolu

0

Netflix bugünlerde çoğumuzun en önemli eğlence aracı ve arkadaş sohbetlerinin bir numaralı argümanı. Şu muhabbete aşinasınızdır eminim. “Falanca filmi izlemiş miydin sen?” Cevap: “Netflix’te var mıydı o?” Var ya da yok, ekonomik durgunlukla beraber eve kapanan ve eğlenceyi dijital platformlarda kovalayan özellikle beyaz yakalı çalışan profilin akşamları bugünlerde Netflix’te içerik aramakla geçiyor. Netflix tutkunlarının ortak şikayeti ise “artık izleyecek bir şey kalmadı” şeklinde. Algoritmanın bile içerik konusunda tatmin edemediği Netflix izleyicilerinin çoğu TV başında, tablette ya da telefonda farketmeksizin ne yazık ki zamanının çoğunu bu platformda arama yaparak harcıyor. Ama neyse ki Netflix deneyimini iyileştirmenin de bazı püf noktaları var. Bu haftaki yazımda Netflix deneyiminizi iyileştirmenin 7 yolunu sıraladım. Bu öneriler sayesinde hem yeni içerik bulmanız kolaylaşacak hem de izleme deneyiminiz daha kaliteli hale gelecek.

Puan verin
Netflix’te izlediğiniz programları beğenip beğenmediğiniz çok önemli. Bu nedenle izlediğiniz dizi veya programları puan vererek değerlendirmeyi ihmal etmeyin. Çünkü Netflix sizinle ilgili ne kadar fazla bilgiye sahip olursa içerik tavsiyeleri de o kadar iyi olacaktır.
İzleme geçmişinizden sevmediğiniz içerikleri silin
Netflix önerileri genellikle izleme geçmişine göre oluşur. İzleme geçmişinizde yer alan sevmediğiniz içerikler yanlış önerilere ve zaman kaybına sebep olacaktır. Bunun için yapmanız gereken izleme geçmişinizden istemediğiniz yapımları silmek. İzleme geçmişinizi görmek için hesabınızda aktivite görüntüleme bölümüne girin. Burada tüm izlediğiniz yapımları göreceksiniz. İzlediğiniz her içeriğin yanında silme butonu mevcut, bu bölümden silmek istediklerinizi seçip silebilirsiniz.
Yeni özellikler ekleyin
Eğer Netflix’i bilgisayardan izliyorsanız yeni özellikler ekleyerek deneyiminizi zenginleştirebilirsiniz. Örneğin Google Chrome ekleyerek Web mağazasında eklentilerle playback hızını artırabilir, kontrastı ayarlayabilir, alt yazı eklemesi yapabilirsiniz. Eğer izlerken arkadaşlarınızla iletişim halinde olmak istiyorsanız Netflix Party eklentisi grup chat özelliğini kullanabilirsiniz.
Birden fazla profil kullanın
Netflix’in son zamanlarda eklediği güzel özelliklerden biri de çoklu profil kullanımı. Başka kimseye sizin profilinizi kullanma izni vermesiniz birden fazla profil kullanmak izlediklerinizi kategorize etmek açısından kullanışlı. Örneğin bir profili korku yapımları izlemek için kullanırken, diğerini belgesel bir diğerini ise komedi izlemek için kullanabilirsiniz. Bu sayede her bir profilde izlemek istediğiniz yayına özel daha fazla tavsiye görebilirsiniz.
Diğer mecralardaki tavsiyeleri takip edin
Eğer Netflix tavsiyeleri yeterli gelmiyorsa başka kaynakları da takip edebilirsiniz. Örneğin New York Times iyi bir tavsiye kaynağı bence. En iyiler listesi sizin için çok da önemli değilse Decider de iyi bir kaynak olabilir. Tabii bu kaynaklarda sunulan içeriklerin bazılarının Netflix Türkçe’de olmama ihtimallerini de göz önünde bulundurun. Decider’ın sunduğu Netflix dizi ve şov listesi oldukça iyi araştırılmış güzel seçenekler sunuyor. Türkçe olarak ise noluyo.tv sunduğu öneriler açısında fena değil, takip etmeye değer diyebilirim.
İzlemek istediğiniz diziyi bulun
Eğer sizin probleminiz tam tersi izlemek istediğiniz dizi ya da programı biliyor ama bulamıyor iseniz örneğin bu konuda sesli asistanlar işinize yardımcı olacaktır.Örneğin Apple TV’niz varsa, Siri’ye aradığınız programı sorabilirsiniz. Sesli asistan istediğiniz içeriği sizin için bulacaktır. Buna ek olarak  Just Watch ve Can I Stream It? (CISI) gibi sitelerden de yardim alabilirsiniz.
İstediğiniz içerikleri listenize ekleyin
Netflix’in “listem” adında yakın zamanda izlemeyecek olsanız da izlemek istediğiniz içerikleri listeleyebildiğiniz bildiğiniz bir özelliği daha var. Netflix bu içerikleri bulduğunda size gösterecektir. Ancak listenin çok uzun olması arama süresini uzatacağından burada sadece izlemek istediğiniz içerikleri listelemenizde fayda var.

Görsel kaynak: comparetv.com.au

Cevap bırakın