Netflix aboneleri dikkat: Ödeme bilgileriniz çalınabilir!

0

Dijital dönüşümün lokomotifi konumunda bulunan internetin devasa gelişimi ile bu alanda kişisel bilgileri hedef alan kötü amaçlı kişiler de ortaya çıkmaya başladı. İnsanların binbir zorluklarla elde ettikleri kazançlara göz diken bu kişiler, her geçen gün adeta pes dedirtecek farklı yöntemlerle karşımıza çıkmaya devam ediyor.

Bilindiği üzere son yıllarda Netflix gibi video akış hizmetleri fazlasıyla popüler hale geldi. Aylık belirli bir ücret karşılığında kullanıcılara dizi, film ve belgesel gibi binlerce yapım sunan platformlar, kısa süre önce ortaya çıkan raporlara göre dolandırıcıların yeni odak noktası konumunda. İşte detaylar…

Video akış hizmetlerinde kimlik avı dolandırıcılığı tavan yaptı

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki, dolandırıcılık olaylarının söz konusu video akış hizmetleriyle herhangi bir ilgisi yok. Dolandırıcılar, bu tür platformları taklit ederek kullanıcıların kredi kartı gibi ödeme bilgilerini hedef alıyor. Peki nasıl?

Siber güvenlik şirketi Kaspersky, son raporunda fazlaca popüler olan Netflix, Disney Plus ve Amazon Prime gibi platform abonelerinin sahte e-postalarla hedef alındığını duyurdu. Bu noktada dolandırıcılar, ”Ödeme bilgilerinizi güncelleyene kadar, hesabınız askıya alınmıştır. Lütfen ödeme bilgilerinizi en yakın zamanda güncelleyin” şeklinde sahte e-postalar göndererek kullanıcıları ilk bakışta neredeyse orijinali gibi gözüken sahte Netflix sayfasına yönlendiriyor.

Sahte Netflix e-postası

Maalesef sahte güven duygusu aşılanan kullanıcılar, ödeme bilgilerini güncelleme düşüncesiyle kredi kartı bilgilerini dolandırıcıların eline teslim ediyor. Böylelikle dolandırıcılar adına işlem başarı ile tamamlanmış oluyor. Bu nedenle dünyanın dört bir yanındaki kullanıcıları net bir dille uyaran Kaspersky, bu tür hizmetlerin resmi web sitelerinde yer almayan telefon numaraları ve e-postalara karşı temkinli olunması gerektiğini ifade ediyor.

Cevap bırakın