Nesnelerin İnterneti ve Yeni Sanayi Devrimi

0

Artık hayatın bir parçası haline gelen akıllı telefonlar ile yapılabileceklerin sınırlarının olmadığı bir dönem yaşanıyor. Her türlü dijital nesnenin ki bunların başında cep telefonlarını internete bağlanmakta kullanan giyilebilir cihazlar geliyor; direk internet bağlantısı olan nesnelerin, kendi ve diğer nesneler ile iletişime geçmesi ile bir anlamda akıllandığı “Nesnelerin İnterneti” devrimi, günümüzün ve hiç şüphesiz geleceğin en önemli teknolojilerinin başında geliyor.robot013

Sadece mobil ortamlarda değil, endüstriyel alanda da tamamen bağlantılı ve akıllı bir dünyanın kapılarının açıldığı bir zaman dilimine giriliyor. Endüstriyel alanda gerçekleşecek dijital devrim ile hayatın daha verimli, güvenli ve kolay yaşanacağı günlerin çokta uzak olmadığını söylemeliyim.

Sanayi üretiminde birbirine bağlı cihazların daha fazla kullanılması ile Dördüncü Endüstri Devrimi -Endüstri 4.0 dönemi yaşanmaya başlayacak. Endüstri 4.0 dönemi aslında dünyada bazı ülkelerdeki sanayi üretim süreçlerinde kullanılmaya başladı bile. İnternetin sanayinin her alanında kullanılmaya başlaması, üretim tesislerinin tamamen dijital olması sayesinde, üretimdeki akıllı cihazların birbirleri ile gerçek zamanlı iletişimi sağlanacak, bütün süreçler onlien takip edilebilecektir.

Birbirine bağlı dijital sistemler ile ürün geliştirme aşamasından, malzeme kullanımına, pazarlamadan sevkiyata kadar birçok süreç anlık olarak izlenebilecektir. Birbiriyle konuşan, iletişim içindeki ma­kineler, ürünün kalite kontrolünü inceleyip, üretim sürecindeki hataları daha hızlı tespit etmeyi sağlayacak, tüm bu sürecin yönetildiği akıllı fabrikalarda büyük veri analiziyle, üretim daha verimli hale gelecektir.

Örneğin, fıstık ezmesi üreten bir fabrikanın üretim süreçlerinde kullandığı bütün cihazları akıllı hale getirmesi ile üretim anlık olarak takip edilebilecek, akıllı sistemlerin daha önce gönderdiği bilgiler sayesinde olası arızalar daha oluşmadan önceden tahmin edilebilecektir. Bu sayede üretim sürecindeki olası zaman kayıpları da önlenebilecektir.

Tam anlamı ile “akıllı fabrika” da denilebilecek fabrikalar sayesinde, teknisyenlere, yöneticilere ve satış temsilcilerine gerçek zamanlı veri aktarımı sağlanacak, montaj hattında kullanılan akıllı cihazlar ile aynı zamanda daha az bakım, daha az kesinti gerçekleşecektir. Ürün ve üretim maliyetleri azaltılabilecek, bu sayede rekabet gücü de artırılmış olacaktır.

99767769_thumbnail

Nesnelerin interneti dünyasında birbirleri ve çevreleri ile iletişim içinde olan akıllı cihazlar, internetin bir alt kümesini oluştururlar. Örneğin, akıllı bir evde bulunan termostat,güvenlik sistemleri, giyilebilen cihazlar, buzdolapları, çamaşır makineleri, televizyonlar ve daha saymadığımız onlarca cihaz, kullanıcısına veya gerekirse üreticisine bilgiler göndererek, hem kullanıcısının hayatını daha da kolaylaştıracak hem de üreticisinin ürün kalitesini geliştirmesine yardımcı olacaktır.

Endüstri 4.0 ile Sanayi Devrimi çerçevesinde sensörler, sadece teknisyenlere uyarılar göndermeyecek aynı zamanda yöneticilere de pazarın ihtiyaçlarına dair fikirler verebilecektir. Bu sayede gerekirse üretim daha da hızlandırılabilecek ya da üretim yavaşlatılarak tasarruf sağlanabilecektir.

Sanayi söktüründe nesnelerin interneti teknolojisi sayesinde, izlemek ve üretim bütünlüğünün sağlanması mümkün olabilecektir.

Nesnelerin internetinde kullanılan sensörler ya da cihazlar sayesinde, şirket çalışanları için iş süreçlerinde değişiklikler olabilecek, teknisyenlerin makine incelemeleri için seyehat etmesi engellenecek, yöneticiler de  bulundukları yerden mobil pano ile üretim süreçlerini anlık olarak izleyebilecektir.

Nesnelerin interneti teknolojisinin hayatı kolaylaştırması amaçlanmakla birlikte, bir de hayatı çekilmez hale getirebilecek bir yanı da bulunmaktadır. Eğer gerekli güvenlik önlemleri alınmaz ise, siber saldırılara açık hale gelebilmektedir. İnternet bağlantısının olduğu bir ortamda kullanıcısına veya üreticisine bilgi transferi yapan sistemlerin, güvenlik zaafiyetlerinden yararlanılarak ele geçirilmesi söz konusu olabilmektedir. Nitekim yakın zamanda ABD’ye yapıla siber saldırıda, nesnelerin interneti kapsamında kullanılan bazı cihazlardında olduğu söylenmektedir.

Cevap bırakın