Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerTeknolojiNefesten kanser testi 6 yıl sonra mümkün olacak

  Nefesten kanser testi 6 yıl sonra mümkün olacak

  Ekran Resmi 2016-01-11 13.20.03Çağın en önemli sağlık sorunlarından biri olan kanser, hemen her gün çok sayıda insanın hayatına maloluyor. En son ünlü sanatçı ve söz yazarı David Bowie, kanser hastalığı nedeniyle hayatını kaybetmişti. Önceden teşhisin büyük önem taşıdığı kanser hastalığı için belli test süreçleri söz konusu. Ancak kanser olunup olunmadığı noktasındaki araştırmalar zaman alabiliyor. Japonya’da geliştirilmeye başlanan bir cihazın ise nefesten kanser teşhisi ortaya koyacağı belirtiliyor.

  The National Institute for Materials Science (NIMS) araştırmacıları, bir sensör geliştirdi ve bununla nefesteki kokular üzerinden kanser bulgusunun izinin sürüleceği kaydedildi. Henüz geliştime aşamasındaki bu prensip, temel olarak kanserli hastaların nefesinde bazı ayırt edici kokuların bulunuyor olmasına dayanıyor. Söz konusu sensör, bu kokuları tespit ederek, kanser teşhisini hızlandırmayı baz alıyor. Araştırmacılar, geliştirilecek cihazın fiyatı ve satış tarihi hakkındaki detayları da paylaştılar…

  Buna göre kanser teşhisine yardımcı olarak cihaz, 6 sene sonra hazır hale gelip, kullanılabilecek. Böylelikle insanlar, kendi evlerinde sıklıkla kanser testleri yapabilecekler. Açıklamaya göre söz konusu cihaz için yüksek bir ücret talep edilmeyecek. İlk bilgiye göre birkaç yüz Japon Yeni fiyata satılabilecek.

  Bilim dünyasında heyecan uyandıran gelişme, kansere karşı verilen yoğun savaşta, insanoğlu adına yeni bir hamle şeklinde yorumlandı. Örneğin sadece ABD’de 2014 yılında 1,7 milyon kişinin kanser hastalığına yakalanmış olduğu tespit edilmişti, ölümler ise çok daha yüksek rakamlar teşkil ediyor. Önümüzdeki yıllarda kanser hastalığının iyileştirilmesi yönünde atılacak adımların daha da sıklaşması tahmin ediliyor. Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN