Need For Speed: Heat İnceleme

0

Yarış oyunlarının biraz gündemden düştüğü son zamanlarda Need For Speed: Heat, her yıl gördüğümüz Forza’nın yerini alacakmış gibi görünüyor. Aslında NFS: Heat, reboot kıvamında bir oyun. Hatta reboot’un da reboot’u durumu söz konusu.

Bir tarafta polisler, diğer tarafta yarışçılar derken gece ve gündüzün bambaşka deneyimlere sürüklediği yarış oyunu, mükemmel olmasa bile son zamanlarda elimizde pek malzeme olmamasını düşünürsek, türünü sevenleri bir süre idare edecektir. Oyun, kendi içerisinde gece ve gündüz farklı modlara sahip. Şöyle ki geceleri daha çok para kazanıp, yasal olmayan sokak yarışlarına dalıyorsunuz.

Ancak bu noktada polisler, peşinizi kolay kolay bırakmıyor. İşin ucunda yasal olmayan yarışlar olunca, pek tabii ki para kazanmak daha kolay. Oyun içi para ise tahmin edebildiğiniz üzere daha iyi araç ve parçalarına ulaşmak için kullanılıyor. Peki ya gündüzleri ne yapıyorsunuz? Bunun cevabı biraz tuhaf ama “kariyer”. Yarışları kazanmaya çalışırken ismini öne çıkartıyorsunuz ve daha popüler olma yolunda ilerlemeniz gerekiyor. NFS: Heat, açık dünya temasına sahip ve canınız sıkıldıkça öylesine sokaklarda turlayabilirsiniz. Diğer tarafta yarışların tamamı belli seviyelerle süslü.

Bu seviyeler, araç seviyenizle uygun değilse oynanışta biraz zorlanıyorsunuz. Aynı durum, rakipleriniz için de geçerli. Mesela yarış seviyesi 200 ve üzeri olsun, aracınızın da aynı oranda yüksek olması gerek. Frostbite 3 teknolojisiyle geliştirilmiş olan Need For Speed: Heat, sık sık sizi yağmurlu havayla karşılıyor. Geliştiriciler muhtemelen biraz şov yapalım da grafik kastığımızı gösterelim mesajı vermek istiyor olabilirler. Oyunun açık dünya temeline dayandığını belirtmiştik, işte burada neredeyse sınırsız bir dünya sizi bekliyor. Şöyle ki oyun size durmanız gerektiği yeri göstermiyor.

Her şey bir kenara NFS: Heat’in de şaşılacak derecede ilginç bir hikayesi var. Aslında son derece basit ancak açılışı güzel yaptıklarını kabul etmek gerek. Hikayede Palm City yabancısı olarak başlıyorsunuz. Bu sürede bir grupla tanışıyor ve onların sorunlarıyla da uğraşıyorsunuz. Bir taraftan da tabii ki kötü polislerin pisliğini temizlemeniz gerekiyor.

Oyunda yasal olmayan yarışları durdurmaya odaklı işini yapan polis dışında, bir de kötü polis teması ortaya konulmuş. Aranız dışında karakterinizi de özelleştirme şansına sahipsiniz. Bu arada oynanışta polis kovalamacası demişken belirtmekte fayda var: eğer gece yarışları sırasında yakalanırsanız, aranma seviyeniz artacaktır. Aranma seviyeniz arttıkça, yarışlar daha zorlu hale geliyor.

Kısacası NFS: Heat, ortalama bir yarış oyunu. Mükemmel değil elbet ve ufak tefek sorunları kenara bırakabilirseniz, yarış konusunda sizi tatmin edecektir.

Cevap bırakın