NBA 2K20: Güncel form durumları ve oyun reyting’leri

NBA'de sezonun çeyreği sona erdi. Çeyrek sezonun en iyileri seçilirken NBA 2K'da işlerin nasıl ilerlediğine bakmak seçiminizde yardımcınız olabilir.

0

Spor ve teknoloji tutkunlarının ortak paydada buluştuğu platformların başında konsol oyunları gelir. Hayranları olduğumuz sporcuları yönetebilme hissi ya da kendimizi onların yerine koyabilme ihtimali bizleri her zaman heyecanlandırır. Bazen Lionel Messi ile rakiplerinizi çalımlamak, bazense kendi yarattığınız karakterle kariyer adımlarınızı yaratmak satın alınabilecek en güzel sanal gerçekliklerdendir fakat gerçek hayatta işler muhakkak ki daha farklı seyreder. Ben de bu sezon işlerin daha farklı seyredebilme ihtimalini göz önüne alarak NBA’de dikkat çekici performans sergileyen oyuncuların oyun içerisindeki puanlarını karşılaştırdım.

1 – LeBron James (Oyun Gücü: 97 / 2019-20 İstatistikleri: 25.6 Sayı, 7.1 Ribaund, 10.8 asist)

Bu karşılaştırmaya günümüz basketbolunun oynanışını değiştiren Stephen Curry ile başlamak en mantıklı seçim olabilirdi fakat bu sezon yaşadığı şanssız sakatlık, bizleri son 15 senenin en dominant ismine, yani LeBron James’e yönlendirdi. Geçtiğimiz sene NBA 2K serisinin 20. yıldönümü özel kapağında kendine yer bulan LeBron, bu sene de oyunda oynayabileceğiniz en güçlü iki isimden birisi olarak yer alıyor. 97 puanlık genel ortalaması ve 85’lik smaç derecesi James’in fiziksel anomalisini en iyi özetleyen detaylardan.

Sezona oyundaki performansına yakışır şekilde başlayan 34 yaşındaki süperstar, Lakers’ın uzun yıllar sonra gösterdiği çıkışta takım arkadaşı Anthony Davis ile başrol oynuyor. Kusursuz saha görüşü, saha içi liderliği ve klasikleşmiş smaçları onu her zaman ligin en iyilerinden birisi yapmaya devam edecek fakat bu sezon esas dikkat çekici nokta, vitesi istediği zaman yükseltip maçı kopartacak noktaya getirebilmesi. LeBron, yaşının getirilerine rağmen hâlen fişi çekebilme potansiyeline sahip ve bunu kendi istediği zamanda ve tempoda yapıyor oluşu işin akılalmaz tarafı.

LeBron James NBA 2K20

2 – Kawhi Leonard (Oyun Gücü: 97 / 2019-20 İstatistikleri: 25.0 Sayı, 7.9 Ribaund, 5.3 asist)

Kawhi Leonard günümüz süperstarlarına hiç benzemiyor. Onu sosyal medyadan takip etmeniz ya da saha içinde abartılı sevinçler yaparken bulmanız çok güç. Bu durum bir nevi oyununa da yansıyor. Hem saha içerisinde hem de sanal dünyada. Oyunun en yüksek dayanıklılık ve mücadele derecesine sahip oyuncu olması da elbette bir tesadüf değil. Bu tarz belki gösterişsiz fakat oldukça önmeli özelliklere sahip olması bile Kawhi’ı LeBron ile birlikte oyunun en iyisi yapmaya yetiyor.

Toronto ile şampiyonluk yaşadıktan sonra oyundaki eşit güçlü rakibi LeBron’un hemen yanıbaşına gelen Kawhi muhtemel play-off takımları; Celtics, Rockets, Jazz, Spurs, Raptors ve Lakers’a karşı 25.1 sayı ortalamasıyla oynadı. Kawhi’ın bu performanslarına rağmen süperstar takım arkadaşı Paul George ile birlikte tavanlarından uzakta olduklarını söylemek güç değil. Ve bu durum, Clippers’ın sizi yenmek için elinde birçok farklı enstrümana sahip olduğunun bir başka göstergesi.

Kawhi Leonard NBA 2K20

3 – Luka Doncic (Oyun Gücü: 93 / 2019-20 İstatistikleri: 30.3 Sayı, 10.1 Ribaund, 9.2 asist)

Geçtiğimiz sene Russell Westbrook’un triple-double ayarlarıyla oynamasından sonra basketbol kamuoyu hararetli bir ayrımın eşiğine gelmişti. Bir tarafta yapılanın takıma büyük bir katkı sağlamadığını düşünenler, diğer tarafta ise bu istatistiklere büyük bir saygı gösterilmesini bekleyenler bulunuyordu. Bugün ise Luka Doncic’in triple-double’ları herkes tarafından onaylanıyor. Sebebi ise istatistiklerin olağan dışı olmasının yanı sıra, Doncic’in oyuna kattığı ağırlığın bu istatistiklerden çok daha büyük oluşu. Luka’nın her gece triple-double sayılarını tamamlamak gibi bir derdi yok. Gecenin sonunda, 10 ribaunt alması veya 8 asist yapması onun oyuna kattığı ağırlığı hiçbir şekilde değiştirmeyecek, hatta belki de değersizleştirecek.

NBA 2K’da da durum pek farklı değil. Ligin en iyi 10 puana sahip starları arasında kendine en genç isim olarak yer bulan Luka, gerçekte olduğu gibi oyun içerisinde de sayı bulmakta hiç zorlanmıyor. 86 puanlık üç sayı gücüne ek olarak potaya yakınlaştıkça daha da ölümcül bir silaha dönüşen Sloven yıldız, ikili sıkıştırmalar üzerinden bulduğu sayılarla oyunun en gerçekçi isimlerin başında geliyor. Şu an için adı MVP sıralamasında en yukarılara yazılan Doncic’in bir sonraki sene gücünü kestirmek oldukça zor.

Giannis Antetokounmpo NBA 2K20

4 – Giannis Antetokounmpo (Oyun Gücü: 96 / 2019-20 İstatistikleri: 30.8 Sayı, 13.1 Ribaund, 5.4 asist)

Sporcuları en üst seviyeye taşıyan birçok farklı özellik vardır. Yetenek, istek, çalışma, şans, dengeli ve sağlıklı yaşam ve daha pek çok şey. Giannis Antetokounmpo NBA’den içeri girdiğinde en üst seviyelerde rekabet edebilecek bir yeteceğe benzemiyordu. Ancak içinde sönmek bilmeyen rekabet arzusu, onu bugün bulunduğu konuma getirdi. Geçtiğimiz sezon ligin en değerli oyuncusu (MVP) ödülünü kazanan Antetokounmpo, kelimenin tam anlamıyla bıraktığı yerden devam ediyor. Hatta öyle ki pek çok Bucks taraftarı Giannis’in başardıklarının yeteri kadar taktir edilmediğinden şikayetçi. Uzun lafın kısası, bir gecede 50 sayı atmak Yunan süperstar için artık günlük bir olay.

Gündelik hayatında 50 sayı barajını kolaylıkla geçebilen birinin sanal dünyada daha azıyla yetineceğini düşünmek komiklik olurdu. Oyundaki en yüksek ikinci smaç gücüne sahip olan oyuncu, oyunda oynaması en zevkli isimlerin başında geliyor. Hele de rakiplerinizin canını yakmak istiyorsanız.

Cevap bırakın