Nasıl Bir Tıraş Makinesi Satın Almalıyım?

0

Tıraş makinesi, dönen veya salınımlı bir bıçağı olan ve sakalınızı kesmeye yarayan elektrikli bir cihazdır. Eğer elektrikli bir tıraş makinesi kullanıyorsanız tıraş kremi, sabun veya su kullanımına gerek kalmaz. Şebeke elektriği veya pil ile çalışan modelleri vardır. Cihazın içinde bir elektrik motoru bulunur. Günümüzde kablosuz son model tıraş makinelerinde şarj edilebilir piller kullanılmaktadır. Hatta tamamen su geçirmez olan tıraş makinesini ıslak olarak kullanabildiğiniz gibi suda da yıkayabilirsiniz.

Neden Tıraş Makinesi?

Bakımına özen gösteren erkeklerin klasik jilet ile yapılan tıraş yerine elektrikli tıraş makinesini tercih etmesinin en önemli sebebi hız ve konfordur. Elektrikli makine ile tıraşta en önemli rahatlık tıraş bıçağına, tıraş kremine (jel), sabuna ve suya gerek duyulmamasıdır. Şarjlı modellerde kablosuz tıraş keyfi yaşayabilirsiniz.

Dezavantajı Var mı ?

Elektrikli tıraş makinesi ile elbette klasik jiletle yapılan tıraşların yaptığı “sinek kaydı” tıraşı elde edemezsiniz. Dolayısıyla jilete göre makine ile daha sık tıraş olmaya ihtiyaç duyarsınız. Ayrıca hassas bir cildiniz varsa makine ile yapılan tıraşta cildiniz daha fazla tahriş olacaktır.

Nasıl Bir Tıraş Makinesi Satın Almalıyım?

Satın almadan önce cilt durumunuza en uygun olan modeli seçmeye gayret edin. Cildiniz aşırı hassas ve çok fazla tahriş oluyorsa makine seçiminizde cildi daha az tahriş eden yuvarlak köşeli başlığı bulunan modelleri seçebilirsiniz. Böyle bir model seçerseniz günlük olarak makine ile yapacağınız tıraş esnasında cildinizi tahrişten korursunuz.

Tercihen hafif, ele rahat oturan ve kaymayan (ergonomik), şarjlı çalışma süresi uzun, suya dayanıklı, döner başlıklı ve kısa zamanda şarj olan modeller tercih edilmelidir. Birlikte kullanılabilen aksesuarların işlevselliği ve çeşitliliği de önemli bir seçim kriteridir.

Uyarılar

– Makine ile belirli bir zaman tıraş olduktan sonra bıçaklar zaman içinde donuklaşacak ve folyolar da aşınacaktır. Donuk bıçakları ve yıpranmış folyoları mutlaka değiştirmeniz gerekir. Yoksa hem yüzünüzde tahriş artar hem de tıraş olma hızınız yavaşlar.

– Şarjlı bir makine ile tıraş oluyorsanız tıraşın yarıda kalmaması için şarjın dolu olduğuna emin olun.

– Ayrıca satın almak istediğiniz tıraş makinesinin ergonomik durumunu da dikkate almalısınız. Rahat bir kavrama yerinin olması tıraş esnasında oldukça kolaylık sağlar.

– Çok fazla aşınmasına müsaade etmeden makinelerinizin folyolarını değiştirmelisiniz. Ayrıca bıçakları yağlamayı da unutmayın.

Nereden Satın Alabilirim?

İhtiyacımız olan tıraş makineleri MediaMarkt Mağazalarından veya www.mediamarkt.com.tr adresinden satın alabilir, Braun, Philips, Remington gibi tanınmış markaların ürünlerini inceleyebilirsiniz.

Cevap bırakın