Nasıl Bir Televizyon Satın Almalıyım?

0

Yeni yıla sayılı günler kala nasıl bir televizyon satın almak istediğinize henüz bir karar vermediyseniz bu yazıda size yardımcı olacak bazı ipuçları vermeye çalışacağım.

Teknolojinin hızla gelişmesi ve internetin yaygınlaşmasıyla birlikte televizyonlar altın çağını yaşıyor. Çünkü televizyonları sadece televizyon olarak değil aynı zamanda internete bağlı bir bilgisayar gibi kullanabiliyoruz. Farklı film platformlarından film izleyebiliyor, oyun platformlarında oyun oynuyor hatta televizyon seyrederken aynı anda istediğimiz internet sitesine bağlanarak bankacılıktan tutun da e-postalarımızı kontrol etmeye kadar bir çok işlemi yapabiliyoruz. Bir dönem öncesinin çok rağbet gören plazma televizyonları artık tahtlarını LED televizyonlara bırakmış durumda.

Nasıl Bir Televizyon ?

Televizyon seçiminde ilk yapmanız gereken kullanım alışkanlıklarınızı göz önünde bulundurarak ne tür özellikleri olan bir televizyon satın almanız gerektiğine karar vermektir. Alacağınız televizyonun teknolojisi hem eski olmamalı hem de beklentilerinizi tamamen karşılamalıdır. Yani tamamen yeni teknolojilere ve yeni özelliklere odaklanmalısınız.

Televizyonu Hangi Amaç ile Kullanacaksınız?

 

Film Seyretmeyi Seviyorsanız

Televizyon seçiminde ilk önceliğiniz film seyretmekse mutlaka görüntü kalitesi ön planda olmalı. 4K ve üzeri çözünürlükteki TV’leri ifade etmek için kullanılan UHD (Ultra High Definition) modelleri ve OLED (Organic Light-Emitting Diode – Organik Işık-Yayan Diyot) benzeri teknolojileri kullanabilen modeller tercih edilebilir.

Uydu Yayını Kullanacaklar

Satın alacağınız televizyondan uydu yayınlarını takip edecekseniz bünyesinde uydu alıcılı bütünleşik modelleri tercih etmelisiniz.

Ofiste Kullanılacak Televizyon

Televizyonu ofisinizde iş amaçlı kullanacaksanız kablosuz bağlantı yapabileceğiniz modeller ofiste daha estetik görünecektir.

Televizyonunun Ekran Boyutu Ne Olmalı?

Televizyonu konumlandıracağınız alanın büyüklüğü ve kullanım amacı ekran boyutunu belirleyecek en önemli iki kriterdir. Ekran boyutu büyüdüğünde fiyatta da paralel bir artış olacağını unutmayın.

15 inç — 38 ekran

17 inç — 42 ekran

19 inç — 49 ekran

22 inç — 55 ekran

23 inç — 58 ekran

32 inç — 81 ekran

37 inç — 94 ekran

40 inç — 101 ekran

42 inç — 106 ekran

46 inç — 117 ekran

50 inç — 127 ekran

55 inç — 139 ekran

60 inç — 152 ekran

75 inç —- 190 ekran

Hangi Özelliklere Sahip Televizyonlar Satışta?

Smart Televizyonlar

Akıllı televizyonlara verilen genel isim olarak tanımlanabilir. Smart televizyon internete bağlanabilir ve kullanabileceğiniz sanal klavye yardımıyla bilgisayarda internette yapabildiğiniz hemen her şeyi burada da yapabilmenizi sağlar.

Curved Televizyonlar

Curved televizyonları tam olarak kavisli televizyon olarak tanımlayabiliriz. Çok ince bir cam kullanıldığı için darbelerden çok daha kolay etkilenirler. Fakat izleme mesafesi iyi ayarlandığında çok keyifli bir izleme deneyimi sunarlar. Tek problemleri aynı anda fazla sayıda insan seyretmek isterse herkes doğru açıdan izleyemeyeceği için uygun açının dışında kalanlar sorun yaşanabilir.

Ambilight Teknolojisine Sahip Televizyonlar

Ambilight teknolojisi kullanan televizyonlar ekranındaki görüntünün dış ışıklarla duvara yansıtılmasıyla göze hoş görünen bir görsellik oluştururlar. Televizyon izlerken oldukça estetik ve etkileyici bir deneyim oluşur.

UHD (Ultra HD4K) Televizyonlar

UHD veya 4K olarak adlandırabileceğimiz bu model televizyonlar Full HD kalitesine oranla dört kat daha kaliteli çözünürlük sağlarlar. Görüntü çok daha net ve daha keskindir.

3 Boyutlu (3D) Televizyonlar

3D teknolojisine sahip televizyonlar satışa çıktıklarında büyük ilgiyle karşılandı. Fakat zaman içerisinde 3D gözlüklerle kullanılma zorunluluğu seyirciyi çok memnun etmediği gibi 3D yayınların azlığı ve maliyeti bu televizyonlara olan ilgiyi azalttı.

Plazma Televizyonlar

Plazma teknolojisi biraz eski bir teknolojidir. Zamanında tercih edilmesinin en büyük nedeni siyah renk verme konusundaki yetisiydi. Artık pek satışı yapılmamaktadır. 

LED Televizyonlar

LED teknolojisini kullanan televizyonlar görüntü panelinin arkasında bulunan LED’ler vasıtasıyla görüntü verirler. Enerji tasarrufu konusunda oldukça başarılıdırlar. Son zamanların en popüler televizyonları bu gruptadır ve satışları oldukça iyi durumdadır.

OLED Televizyonlar

Yüksek oranda renk doğruluğu, kontrast oranı, parlaklığı, netliği ve oldukça geniş bir açıdan izlenebilmesi özellikleriyle dikkat çekerler. Fiyatları diğer modellere göre biraz pahalıdır.

QLED Televizyonlar

QLED Televizyonların en büyük özelliği en yüksek parlaklık ayarında bile renklerin soluk hale gelmesini engelleyen teknolojisidir. Bu televizyonlar televizyonda en canlı renkleri, en son teknolojiyi, yüksek renk derinliğini hedefleyenlerin tercihi olmalıdır. En yüksek fiyat aralığına sahip modeller bu grupta bulunmaktadır.

Enerji Tüketimi ve Garanti Durumu

Son olarak satın alacağınız televizyonun enerji tüketimi konusunda cimri olmasına özen göstermenizi tavsiye ederim. Böylece çok daha az elektrik faturası ödersiniz.

Cevap bırakın