Nasıl Bir Mutfak Robotu Satın Almalıyım?

0

Mutfak robotu, yemek yapmak amacıyla tekrarlanan işleri daha kolay hale getirmek amacıyla kullanılan çok fonksiyonlu mutfak aletine verilen isimdir. Mutfak robotu kullanılarak normal şartlarda elde yapıldığında oldukça zaman alan kesme, dilimleme, doğrama ve yoğurma gibi işler saniyelerle ölçülebilecek çok kısa süre içinde yapılabilir. O yüzden mutfak robotu satın alırken kullanım amacınıza göre seçim yapmak mutfaktaki performansınızı artıracaktır. Kullanmayacağınız özellikleri olan bir model almak yerine işinize yarayan özellikleri çok daha gelişmiş modelleri satın almak yüksek fayda sağlar.

Mutfak Robotu İle Tam Olarak Ne Yapmak İstiyorsunuz?

Satın alacağınız robotunu mutfaktaki hangi işlerde kullanacağınızın önemi büyüktür. Çünkü yemek yaparken hazırlık aşamasında kullanıldığında hem işinizi kolaylaştır hem de zamandan tasarruf ederek yapacağınız işi çok daha hızlı yapmanızı sağlar. Meyve suyu sıkmak, kek ve pasta yapmak veya bebeğinize mama hazırlamak mutfak robotunuzun yapabileceği işlerden sadece bazılarıdır.

Özellik Sayısı Artınca Fiyat da Artar

Eğer çok fonksiyonlu bir mutfak robotu satın almayı planlıyorsanız bütçenizin biraz yüksek olması gerekecek. Çünkü her bir eklenen özellik hem fiyatı yükseltip hem de kullanmanız gereken parça sayısını artıracağından mutfağınızda oldukça geniş bir alan kaplayacaktır. Elinizde daha önceden satın almış olduğunuz blender benzeri cihazlarınız varsa bu özellikleri olmayan bir mutfak robotu modeline yönelerek hem fiyatta hem de mutfakta yerden tasarruf edebilirsiniz.

Ayrıca hatırlatmakta fayda var. Mutfakta robotlarını kullandıktan sonra temizliğini üzerindekiler kurumadan yapmanız gerekiyor. Kuruduktan sonra temizlemek bir hayli zorlaşıyor. O yüzden cihazı ve parçalarını sudan geçirerek kurulayarak kaldırmanız cihazın kullanım ömrünü uzatacaktır.

Kullanım Tavsiyeleri

Satın aldığınız mutfak robotunuzu ilk kez çalıştırmadan önce kullanım kılavuzunu mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Böylece ilk seferde yanlış kullanım ve bilgi eksikliğinden dolayı cihaza zarar vermeyi önlemiş olursunuz. Mutfakta cihaz ile İşiniz bittiğinde ise hem elinizin – ayağınızın takılmaması hem de robotun bir zarar görmemesi için robotun fişini prizde takılı bulundurmazsanız iyi olur.

Ayrıca genel geçer bir kural olarak doğrama, karıştırma veya yoğurma yaparken cihazı tek seferde 20 saniyeden fazla çalıştırmayın. İşiniz daha uzun sürüyorsa 3-4 seferlik 20 saniyelik çalıştırmalar robotu daha uzun ömürlü kullanmanızı sağlayacaktır. Eğer robotunuzu çok sık kullanmayacaksanız iyice temizleyip kuruladıktan sonra toz ve nemden uzak bir alanda muhafaza ediniz.

Satın almak istediğiniz marka ve modelde bir mutfak robotuna MediaMarkt mağazalarından veya www.mediamarkt.com.tr adresinden uygun fiyatlarla ulaşabilirsiniz.

 

Cevap bırakın