NASA’nın ardından Çin de Mars’a gidiyor

0

image-20150930-19561-1isqp2w

Kızıl gezegen Mars, akşamları gökyüzünde fark edildiğinde yüzde bir tebessüme neden olan gezegen olmaktan çıkalı çok oldu. İnsanoğlu için planlar çok daha bilimsel ve somut bir hal almaya başladı. NASA’nın Mars’a uzun yıllardır uzay aracı gönderdiği biliniyor. İnsansız araçlarla gezegen yüzeyinden parça toplamak, görüntü kaydetmek ve bilgi dağarcığımızı genişletmek gibi faktörlerin ana aktörü oldu NASA. Gelen yeni açıklamalara bakılırsa Çin de konuyla yakından ilgili ve bu alanda resmi bir duyuru da geldi…

Çin Uzay İdaresi (CNSA) tarafından gerçekleştirilen açıklamada uzun süredir gündemde olan Mars’a dair sonraki ‘büyük’ planlama hakkında bilgiler verildi.

2020’de Mars’a araç gönderilecek

CSNA’nın başındaki isim Xu Dazhe, 2020’de Mars’a insansız uzay aracı gönderileceğini, yolculuğun 2021’de tamamlanacağını ve inişin ardından da araştırmaların başlayacağını kaydetti. Bunun bir ilk adım olacağı belirtilirken, daha sonra uzay araçlarının gönderilmeye devam edileceğinin altı da çizildi. Ayrıca uluslararası bir işbirliğinin de planlar arasında olduğu ifade edildi. Bu açıklama olası bir NASA-CSNA işbirliği için işaret olabilir. Görünüşe bakılırsa Mars, Çin’in önemli araştırma sahalarından biri halini alacak.

İlk insan 2030’da

Çin Mars Programı resmiyet kazanırken gelişmeler merakla beklenmeye başlandı. NASA açısından ise süreç 2030’da Mars yüzeyine ilk insanların gönderilmesi şeklinde devam ediyor. Bu alandaki çalışmalar dünya genelinde heyecan uyandırmaya devam ediyor.

NOT: Görsel temsilidir.

Cevap bırakın