Nano Memory Card detaylarına bakıyoruz

0

Huawei’nin Ekim ayında duyurduğu yeni nesil bellek çözümü Nano Memory Card detaylarını inceliyoruz.

Cep telefonlarında uzun yıllardır kullanılan microSD bellek kartları gelişen teknoloji ile beraber büyük gelmeye başladı. Bunu fark eden üreticilerden olan Huawei, kendi geliştirdiği ve Nano Memory Card (kısa adıyla NM Card) adını verdiği yeni bir bellek kartı türü ile sektörde dengeleri değiştirmeyi planlıyor.

Nano Memory Card detaylarına bakıyoruz

Çinli üretici 16 Ekim’de İngiltere’de düzenlediği bir etkinlikle Huwaei Mate 20, Huawei Mate 20 Pro ve Huawei Mate 20 X cep telefonlarını tanıttı. Bu telefonlarla beraber duyurulan yeni bir teknoloji de Nano Memory Card oldu. Yeni nesil bellek kartları görünüşe bakılırsa şimdilik sadece Huawei’nin bu modellerinde destekleniyor.

Bu Nano bellek kartlarının ismi aslında Nano SIM kartlarından geliyor. Nano SIM kart boyutunda olan bu bellek kartları geleneksel microSD bellek kartlarından daha küçük. Bu sayede telefonların SIM kart yuvaları daha küçük tasarlanabildiği gibi bellek kartı kullanmadığınızda ikinci bir SIM kart da bu yuvayı kullanabiliyor.

Bugüne kadar bellek kartı yuvaları biraz daha büyük tasarlanır ya da yuvanın farklı açılarda kullanımı ile bellek kartı ve SIM kart arasında tercih yapılırdı. Huawei’nin geliştirdiği Nano Memory Card bu durumu biraz değiştiriyor. Tam olarak bir Nano SIM kart boyutunda olan bu yeni nesil bellek kartları ile aynı yuvada hem SIM kart hem de bellek kartı kullanılabiliyor. Tabi aynı anda olmayan bu kullanım üreticiye alandan biraz daha tasarruf sağlamış. Bu da günümüz telefonları için önemli bir kazanım.

Nano Memory Card teknik detayları

Yeni nesil bellek kartları microSD rakiplerine göre yüzde 45 daha küçük. 256 GB’a kadar kapasite ve saniyede 90 Mbyte’a kadar aktarım hızı sunan bu yeni nesil bellek kartları şimdilik sadece Huawei ürünlerinde kullanılacak gibi görünüyor. Zira bu kartlar özel bir okuyucuya ihtiyaç duyuyor. Bu okuyucu da şimdilik sadece Huawei telefonlarında bulunuyor.

Bu yeni bellek kartı bana biraz Sony’nin Memory Stick kartlarını hatırlattı. Uzun yıllar kendi ürünlerinde normalden epey büyük bu bellek kartlarını kullanan Sony, kullanıcılara epey masraf çıkarmıştı. Zira sadece Sony fotoğraf makinesi ya da kamera gibi ürünlerinde kullanılan bu teknoloji genele yaygınlaşmadığı için bu markaya özel bir teknoloji olarak kaldı.

Nano Memory Card endüstri standardı olur mu?

Bu bellek kartı için durum nasıl olur şimdiden söylemek zor. Zira Çinli üretici mevcut bellek kartlarından daha iyi bir çözüm üretmiş. Bu çözümün diğer üreticiler tarafından kabul görmesi ve endüstri standardı haline gelmesi mümkün olur mu onu zaman gösterecek. Fakat şimdilik bellek kartları konusunda regülatör kuruluş olan SD Associaton yani SD Birliği’nin konuyla ilgili bir açıklaması bulunmuyor. Bu bellek türünün kabul görmesi biraz da bu birliğin onayına ve standartları belirlemesine bağlı.

Öte yandan henüz göremesek de Nano Memory Card okuyucuların bulunduğu bilgisi de var. Yani bu bellek kartlarını bilgisayar ya da farklı cihazlardan okumak için bir dönüştürücü kullanılabilecek.

Telefon sektörünün nurtopu gibi bir bellek kartı oldu. Huawei’nin geliştirdiği bu bellek kartı çözümü uzun vadede standart haline gelebilir. Fakat bunun için önünde uzun ve meşakkatli bir yol var.

Işığınız bol olsun

 

Cevap bırakın