MWC 2018’de bizi bekleyen teknolojiler

0

Barseona’da düzenlenen ve dünyanın en önemli teknoloji organizasyonlarından biri Mobil Dünya Kongresi, 2017 yılında LG G6, Xperia ZX Premium, Huawei P10 ve diğer pek çok cihazın tanıtımına sahne olmuştu. Bu yılki organizasyon 26 Şubat’ta başlayacak ve 1 Mart’ta tamamlanacak. MWC 2018 ile ilgili ilgili henüz doğrulanan çok fazla bilgi olmasa da şu ana dek olan duyumlardan ve resmi açıklamalardan yola çıkarak bu haftaki yazımda mobil teknolojinin zirvesinde bizi bekleyen teknolojileri bir araya getirdim.

Samsung Galaxy S9 kesinleşti
Söylediğim gibi MWC ile ilgili henüz doğrulanan çok fazla bilgi yok. Ancak Samsung birkaç gün önce Samsung Galaxy S9 ve S9 Plus’ı 25 Şubat’ta tanıtacağını duyuran resmi bir açıklama yaptı. Samsung’un yeni amiral gemisi ile ilgili duyumlara göre cihazın tasarımı Galaxy S8 ile benzerlik gösteriyor. Metal çerçeve ve cam arka yüze sahip S9 ve S9 Plus 5,8 inçlik ekranla gelecek. Samsung yeni Galaxy’lerde, Snapdragon 845 ve kendi geliştirdiği Exynos 9810 işlemcisini kullanacak. Parmak izi sensörünün ana ekrana entegre edileceği gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Fuarın yıldızı olması beklenen diğer akıllı telefon Huawei P11. Duyumlara göre P11, Apple’ın Face ID sistemine benzer bir ekranla gelecek. Ve 40 MP olacağı tahmin edilen bir arka kamerası olacak. Fuarda P11’in yerine tanıtılacağı ortaya atılan P20’nin ortaya çıkması ise biraz daha zaman alacak gibi. Diğer yandan bir başka duyuma göre Huawei P11’i de MWC’de tanıtmayabilir. Firmanın kısa zaman önce piyasaya sürdüğü Mate 10’a biraz daha zaman tanıması söz konusu olabilir bu kararı verme ihtimalinde. Bekleyip göreceğiz.
LG G7 Mart’a kalabilir
LG G6 ve Sony Xperia ZX Premium’un MWC 2017’de tanıtıldığı düşünülürse LG G7 ve Sony Xperia XZ Premium 2 de MWC 2018’de göreceğimiz cihazlar arasında yer alabilir. Bunun yanında farklı telefonlar, tabletler ve giyilebilir cihazlar da mesela Samsung Galaxy Tab S4 gibi beklenenler arasında. LG G7’nin Snapdragon 845 işlemci ve OLED ekrana sahip olması bekleniyor. Ancak bir başka kaynağa göre de cihaz Mart’a kadar tanıtılmayacak, yani MWC’de karşımıza çıkmama ihtimali de var LG G7’nin. Öte yandan Xperia ZX Premium 2’nin 5,7 inç 4K ekran, kompakt çerçeve ve yeni bir tasarıma sahip olması bekleniyor. Geçtiğimiz günlerde HTC U11 Plus’u tanıtan HTC’nin MWC’de yeni bir cihaz tanıtması ise beklenmiyor. MWC 2018’de öne çıkması beklenen diğer teknolojileri kısaca şöyle görebiliriz.
Daha fazla akıllı saat göreceğiz: MWC 2017’de Huawei Watch 2 ve Huawei Watch 2 Classic dışında giyilebilir cihaz tanıtımı yapılmamıştı. Bu yılki fuarda ise daha fazla Android saatin tanıtılacağını umuyoruz.
Nokia cephesi: Geçen sene Nokia’nın en büyük başarısı Nokia 3310’un yeniden hayata geçirilmesi olmuştu. MWC 2018’de ise Nokia 9’un tanıtılması bekleniyor.
iPad’e gerçek bir rakip geliyor: 2017 yılında tanıtılan Samsung Galaxy Tab S3’ten daha önce Android tabletlere çok fazla ilgi yoktu. Ancak durum değişti. Bu yılki fuarda teknoloji üreticilerinin bu fırsatı değerlendirmesini ve daha fazla Android tableti görücüye çıkarmasını bekliyoruz.
Daha inovatif tasarımlar gelecek: 2017 yılında pek çok yeni ve performansı yüksek akıllı telefon görmüştük. Ancak şaşırtıcı inovatif bir ürüne rastladık desek doğru olmaz. Bu nedenle MWC 2018’den beklenti inovasyon konusunda çıtanın yükseltildiği tasarımlar.
İsmi az duyulmuş firmalardan sürprizler gelebilir: 2018 yılında fuarda nispeten daha az tanınan mobil teknoloji firmalarından heyecan verici cihazlar görme ihtimalimiz de yüksek. Bu sürprizler Batıda az tanınan Xiaomi gibi firmalardan da gelebilir.
Giyilebilir fitness ürünleri tarafı daha renkli geçecek: 2017 yılındaki fuarda fitness takip cihazları fanları için çok fazla yenilik yoktu. 2018’de bu segmentte çok fazla yenilik görmeyi umuyoruz.

Cevap bırakın