MSI Mag Coreliquid 360R 360 MM Sıvı İşlemci Soğutucusu İnceleme

0

Sıvı soğutma özellikle PC’sini performans altında kullanan ya da daha düşük ısılarda daha az gürültü ile soğutmak isteyen kullanıcılar için oldukça önemli bir bileşendir. Özellikle yaz sıcaklarında bilgisayarın içinde iyi bir soğutma seçimi kullanmak istiyorsanız, sisteminize en uygun doğru ürünü seçmeniz gerekir. Konuğumuz 360’lık dev gibi soğutucumuz MSI Mag Coreliquid 360R ARGB Fanlı sıvı soğutma kiti. Ürün çoğu sistemin fazlasıyla hakkını verecek kadar geniş yelpazede karşımıza çıkıyor.

Intel ve AMD tarafında bağlantı noktası olarak desteklediği soketler şunlar:

INTEL

LGA 1150/1151/1155/1156, LGA1200, LGA1366, LGA2011, LGA2011-3, LGA2066

AMD

AM4, FM2+, FM2, FM1, AM3+, AM3, AM2+, AM2, MAG CORELIQUID 360R Series Exclusive: SocketTR4, sTRX4, SP3

MSI Tarafından önerilen işlemci / soğutucu kombinasyonları:

10TH GEN INTEL SERIES CPU

 • i9-10980XE
 • i9-10940X
 • i9-10920X
 • i9-10900X
 • i9-10900K/KF
 • i7-10700K/KF

AMD Ryzen 3000 SERIES CPU

 • TR-3990X
 • TR-3970X
 • TR-3960X
 • R9-3950X
 • R9-3900X/XT
 • R7-3800X/XT

 

Ürünün detaylarına biraz yakından bakalım. Agresif bir estetik ve ARGB desteğine sahip olan, 270 derece dönen sezgisel blok başlığı ile her koşulda en iyi performans için tasarlanmış bir soğutucu var önümüzde. Tasarım olarak en detaylı mühendislik çalışmaları ile sisteminizin her zaman güçlü ve serin kalması hedeflenmiş. Dönebilen blok başlığı sayesinde montaj aşamasında radyatör bloğunu ister kasanın ön paneline doğru, isterseniz de üst çıkışlara doğru bağlama ve sonrasında belirlediğiniz açıdan monte etme özgürlüğüne sahip oluyorsunuz. 270 derece dönebilen bu başlık size büyük kolaylık sağlıyor.

Bir diğer önemli nokta ise radyatör pompasının tasarımı konusunda karşımızda duruyor. Özellikle sıvı soğutma tercihi, hele ki 360’lık olanlarda 3 farklı fan ile düşük devirde bile sessiz ve serin bir sonuç alabilmek için gürültünün az, titreşimin ise minimumda olacağı bir formül ile uygulanmalı. Bu aşamada tasarım olarak pompanın radyatöre entegre olması akabinde de pompa motorunda rezonans giderici olarak dayanıklı malzemeden üretilen 3 fazlı motor kullanımı uzun süreli kullanımda bile titreşimi önleme aşamasında büyük rol oynuyor.

Isının işlemciden radyatöre taşınmasından sonra soğutulma aşamasında da mühendislik çalışması gerekiyor. Yüksek termal performans sağlanması adına radyatörde ayrıştırılmış su kanalları ile ısının çabuk bir şekilde atılması ve soğutularak devridaim edilmesi sağlanmış.

Ses konusunda MSI Mag Coreliquid 360R içinde tercih edilen gürültü azaltıcı kablo dizaynı ile 2000 RPM’de gürültü azaltıcı kablo bağlı olmadan 44 dB elde edilirken, 1500 RPM ve kablo bağlı halde 35 dB’lik sonuç elde edilmiş.

Radyatör üzerinde 3 tane 120’lik fan olduğunu düşündüğümüzde oldukça iyi bir fikir olduğunu ve sistemin genel optimizasyonu adına iyi bir sonuç verdiğini söyleyebiliriz. En önemli kısım olan teknik aşamalarda size iyi sonuçlar veren MSI Mag Coreliquid 360R, kasanızın ışıl ışık olması için üzerindeki ARGB fanları ile birlikte uyumlu bir opsiyon da sunuyor.

Neden 360’lık bir sıvı soğutucu tercih etmeliyim?

Bu herkes için önemli bir sorudur. Geçmişte hem 240’lık hem de 280’lik sıvı soğutma kitlerini denemiş biri olarak, eğer uzun saatler boyunca oyun oynuyor ya da işlemci gücü gerektiren işlerle uğraşıyorsanız, sisteminizin üst seviyelerde stabil olarak kalabilmesini istiyorsanız büyük bir radyatör ve 3 fanlı sistem ile serinlik çözümünü tercih etmeniz daima sizin faydanıza olacaktır. Hava soğutmaya göre her zaman daha iyi performans veren sıvı soğutma kitleri sisteminizin daha stabil bir şekilde serin kalmasını sağlar. Bu kiti kasanıza sığdırabileceğinizden de satın almadan önce mutlaka emin olun. MSI’ın kasa çözümleri bu konuda size oldukça yardımcı olacaktır.

Bu noktada alt bilgi olarak vermemiz gereken nokta, tek başına sıvı soğutmanın bütün olayı çözmediği, kasanızın iyi bir hava sirkülasyonuna sahip olması gerektiği, giren hava ile çıkan havanın odaklı bir şekilde hareket edebilmesine yönelik bir akış sağlaması gerektiğidir. Herhangi bir sıvı soğutma kiti almadan önce kasanızın iyi bir hava akışı olduğundan emin olsun. Hiç hava akışı olmayan bir kasaya montaj yaparsanız, günün sonunda bütün sıcak havayı içerde hapsettiğiniz için daha fazla performans kaybı yaşayabilirsiniz.

Bu ürünü beğendiyseniz bu linke tıklayarak satın alabilirsiniz.

 

 

Cevap bırakın