Mozilla Firefox’un kullanıcı dostu yeni özelliği yolda

0

Mozilla Firefox, ekim ayında sunacağı kapsamlı bir güncelleme ile özellikle izinsiz kripto para madencilerin korkulu rüyası olmayı ve kullanıcı dostu yeni özellikler sunmayı hedefliyor. İşte detaylar…

Bitcoin, Ethereum gibi kripto paralar her ne kadar son dönemde bir hayli dalgalı bir ivme içerisinde yatırımcılarını serüvenden serüvene sürüklese de çok daha tehditkar bir özellikleri daha var; kullanıcıların bilgisayarlarında ya da akıllı telefonlarında izinsiz şekilde madencilik (mining) yapılması…

Web sitelerinde bulunan bazı tuzaklarla birlikte sistemleri yavaşlatan, çeşitli sorunlara yol açan izinsiz kripto madenciliğin önlenmesi yönünde çalışmalar yürüten kuruluşlar arasında Mozilla Vakfı ve onun alt kuruluşu olan Mozilla Corporation da bulunuyor.

Birlikte geliştirdikleri Mozilla Firefox internet tarayıcısını, kripto para madenciliğinin izinsiz olarak gerçekleştirilmesine yönelik blokaj özellikleri ile daha iyi hale getirmeye çalışan ilgili kuruluşlar, bunun için ekim ayında kapsamlı bir güncelleme yayınlayacaklarını duyurdular. Güncelleme ile Firefox’un kullanıcıları için bir tür uyarı sistemi sunmasına dayanıyor. İzinsiz kripto para madenciliği durumuyla karşılaşıldığında ekrana gelecek bir uyarı şeklindeki sistemle daha güvenli kullanım vaat edilecek.

Daha stabil bir kullanım hedefleniyor…

Öte yandan Firefox’ta web sitelerinin kullanıcıların verilerini izleyerek ilgili reklamlar göstermelerinin önüne geçecek bir mekanizma üzerinde de çalışıldığı kaydediliyor. Böylelikle yazılımsal geliştirmelerle daha stabil ve kullanıcı dostu bir kullanım deneyimi hedefleniyor.

Teknoloji dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın