Mozilla Firefox web tarayıcısı: “Facebook CEO’su Mark Zuckerberg bile Signal kullanıyor!”

0

En çok kullanılan uygulamalar ve platformların gizlilik içeriklerine göre sıralama yapan Mozilla, “Privacy Not Included” adını verdiği listeyi yayımladı…

Popüler 21 uygulamanın bulunduğu sıralamada, Facebook Messenger, WeChat ve Houseparty’nin gizlilik içeriklerinin ‘çok donuk’ kaldığı belirtildi. Aynı zamanda Slack uygulaması da kullanıcılara belli bağlantıları bloke etme imkânı vermediği için eleştirildi. Gizlilik açısından en başarılı uygulamalar ise Signal ve Threema olarak ifade edildi (Theema ücretli, Signal ise bedava). Raporda Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in bile Signal kullandığı detayı dikkat çekiyor.  

Signal’in açık kaynaklı ve uçtan uca şifreli sistemi güvenlik uzmanlarından tam puan alırken, uygulama kullanıcılarının bilgilerini takip etmiyor ve reklam şirketlerine satmıyor. Sadece telefon numarası bilgisini talep eden Signal, bu bilgiyi paraya dönüştürecek herhangi bir eylem yapmıyor.

Mozilla’nın uygulamaları topladıkları bilgiyi nasıl değerlendirdikleri, ne gibi güvenlik önlemleri uyguladıkları ve yapay zeka gibi teknolojiler kullanıp kullanmadıkları gibi faktörlere göre değerlendirdiği listede geçtiğimiz yıl 15 uygulama yer almıştı.

Popüler web tarayıcısı, pandemi döneminde milyonlarca insanın videolu arama uygulamalarını kullanmaya başladığını ve tüketicilerin gizliliklerinin ne kadar sağlandığı hakkında bilgi sahibi olmaya hakları bulunduğunu bildiriyor. Video arama uygulamalarının sosyal medyaya kıyasla daha yoğun samimiyet oluşturduğu not düşülürken, buna rağmen yüksek miktarda veri toplandığı ve her birinin kamuya sunulma riski olduğu vurgulandı.

Cevap bırakın