Mount & Blade II: Bannerlord

0

TaleWorlds Entertainment’ın yapımcısı olduğu Mount & Blade serisinin ikinci oyunu olan Mount & Blade II: Bannerlord, hayranlarının çok uzun zamandır beklediği bir oyun. Önceki yapımları Warband ve With Fire and Sword ile bütün dünyada adından söz ettiren TaleWorlds, büyük bir oyuncu ve hayran kitlesine sahip oldu. Armağan Yavuz tarafından 2005 yılında kurulan TaleWorlds Entertainment, en başarılı bağımsız oyun yapımcılarından biri oldu.

Mount & Blade: Warband ,oyunculara yarattıkları karakter ile sayısız maceraya yelken açmalarını sağlayan bir dünya vermişti. Bannerlord ile bu dünyayı daha ayrıntılı ve büyük hale getiren TaleWorlds, bizi uzun süre ekranların başına bağlayacak gibi görünüyor. Henüz oyunun çıkış tarihi açıklanmasa da, geçtiğimiz ay yapılan E3 fuarında birden çok yeni oyun içi görüntüler yayınlandı.

Mount & Blade II: Bannerlord epik savaşlarla ve kılıç kılıca geçen bir RPG oyunu. Oyun hikayesi ise Warband oyunundan 200 yıl öncesine dayanıyor. Kalyadra İmparatorluğunun son yıllarını ve bununla birlikte Swadian, Rhodok, Nord, Khergit, Vaegir ve Sarranid’lerin yükseliş döneminde geçiyor. Oyunda belirli bir hikaye modu olmasa da, oyuncular yarattıkları karakterler ile kendi hikayelerini şekillendirebiliyor. Geliştirilmiş savaş ve oyun mekanikleri de gözden kaçmayan özelliklerinden. Oyunculara daha gerçekçi ve daha kanlı bir savaş deneyimi sözü veren TaleWorlds, geliştirilmiş diplomasi sistemi ile de daha barışçıl oyunculara da hitap ediyor. Yaptığınız seçimlerin etkilediği ilişkileri ittifak olarak veya savaş açarak pekiştirebileceksiniz.

İlk yapımda bulunan mekanikleri geliştirmeyi başaran ve oyunculara sunan Bannerlord, Arena modu ve açık alandaki savaşlarına yapay zekayı geliştirerek daha gerçekçi kılıp, daha güzel bir deneyim hazırlamış. Warband’de çoğu oyuncunun şikayetçi olduğu eğitim modunu değiştiren Bannerlord, başlarken verdiği görevlerle, nasıl hakim olunacağını ayrıntılı bir şekilde anlatıyor.

Yeni oyuna özel olarak geliştirilmiş yeni yapay zeka ile askerlerinizi daha rahat kontrol edebileceksiniz ve daha iyi bir komutan hissi alabileceksiniz. Yeni dövüş sistemiyle ise doğru açılardan yaptığımız kılıç saldırıları veya kalkan savunmaları bize özel bonuslar vererek, ekipmanlarımızın daha uzun dayanmasını sağlayacak. Kalkan ile düşmanları sersemletebilmemiz ve vurma tuşuna tekrar tekrar basınca oluşan zincirleme saldırılar da yeniliklerden bazıları. Yeni komuta sistemi ile ordunun komutası sizde olmasa da belirli bölükleri yönetebiliyor ve size gelen emirleri de yerine getirebiliyorsunuz. Bu sayede orduların beklemediği anda sürpriz saldırılar yapabilir ve savaşın kaderini değiştirebilirsiniz.

Eski oyunlarındaki çoklu oyuncu sitemini de Bannerlord’a taşıyan Mount & Blade, 100-200 oyuncuya kadar çıkabilen çoklu oyuncu modları ile, bizi diğer oyuncularla diş dişe bir mücadeleye sokacak. Fetih, Arena ve Açık alan savaşları bu modlardan sadece bir kaçı. Fetih yani kale savunma, kaleye saldıran ve kaleyi sabunan savunan iki takımın belirli bir süre içerisinde görevi tamamlaması ile sona eriyor. Hiç bir oyunda görmediğimiz kale tasarımlarının olduğunu belirten TaleWorlds, hayranlarının iyice ağzını sulandırıyor.

Grafiklerini geliştiren yapım, Motion Capture ile karakter animasyonlarını da ileri seviyeye taşımış. Karakterin duygularına göre yüz ifadesinin değiştiği animasyonların özenle yapıldığı belli oluyor. Yeni eklenen diğer bir özellik ise kendi silahlarınızı yapabilme. Haritada bulduğunuz özel parçalarla, kendinize has silahlar yapabileceksiniz. Her parçanın kendi özelliği olduğu ve sürekli değiştirebildiğiniz kılıç ucu, tutacak sap ve eğim gibi parçalar, karakterinizi daha da farklılaştıracak.

Çıkış tarihi daha belirtilmiş olmasa da, Mount & Blade II: Bannerlord’un PC, PlayStation 4 ve Xbox One’a 2018 yılında çıkması bekleniyor.

 

Cevap bırakın