Mount & Blade II: Bannerlord Deneyimledik

0

Türk oyun sektörünün ortaya çıkardığı en iyi yapımların başında geldiğini rahatça söyleyebileceğimiz Mount & Blade serisinin son üyesi Mount & Blade II: Bannerlord geçtiğimiz günlerde Erken Erişim olarak yayınlandı. Dünya çapında milyonlarca oyunsever, serinin son üyesini 2012 yılının son aylarından beri merakla bekliyordu.

Bu öyle bir bekleyiş ki, 2008’de piyasaya çıkan ilk Mount & Blade oyunundan sonra Warband ve Fire & Sword, daha sonraları ise Warband’e gelen ek içeriklerle 2014 yılı ve sonrasında da oyuncuların sahiplendiği muazzam bir havaya soktu.

Bu çıkış aslında yukarıda da bahsettiğimiz gibi bir Erken Erişim süreci. Oyunun tüm geliştirmeleri henüz bitmiş değil. Fakat oynanamaz ya da yarım yamalak bir halde de değil. Tek başınıza ya da Online olarak oldukça keyif alarak oynayabilirsiniz. Bu süreçte yapımcı ekip arkaplanda düzenli değişiklikleri belli aralıklarla oyuna ekliyor olacak. Ben bu deneyim yazısını yazana kadar oyun 3 defa güncelleme aldı bile. Kimi güncellemeler oyunun grafiksel tarafında performansa yönelik olurken, kimileri de görev zincirleri ve diğer sorunları gidermeye yönelik olarak bu süreçte karşımıza çıkacak.

Mount & Blade II: Bannerlord bize ne sunuyor? Öncelikle seriye aşina olsun olmasın herkes için muazzam bir dünyanın kapılarını aralıyor. Nereden bakarsak bakalım kişiselleştirebileceğimiz ana karakterimiz, aile bağlarımız, kendi klanımız, yanımıza alacağımız savaşçılarımız ile birlikte ister al-sat yaparak büyüyebileceğiniz bir tüccar, ister serserilik yaparak kervanlara ve diğer tüccarlara saldırabileceğiniz bir suçlu, isterseniz de soylu olmanın kapılarını aralıyor.

Öyle hemen bir şeyler olamayacağınızı, belli görevleri tamamlamalı, başka NPC’lerle tanışmalı, onlar için görevler gerçekleştirip bilinirliğinizi ve güvenilirliğinizi arttırmalısınız. Bazen bir kan davasına karışacak, bazen serserilik yapan soyguncuların köyünü basacaksınız. Yeri gelecek savaşmadan konuyu çözmeye çalışırken bazen de kılıcınıza ya da baltanıza başvuracaksınız.

Karakter yaratma ekranında verdiğiniz her detay sizin oyunda nasıl ilerleyeceğinizi de önünüze sunuyor. İyi bir taktik lider olarak emrinizdeki askerlerle etrafı kuşatabilir, savaşlara yön verebilirsiniz. Arkada olmak kadar önde durup aksiyonun içinde olmayı, at üstünde ok atmayı ya da çok daha fantastik şeyleri burada gerçekleştirmeniz olası.

Şu an oyun erken erişimde olmasına rağmen tamamı olmasa bile Türkçe dil önümüzde mevcut. Grafikler yine erken erişime göre oldukça güzel gözükmekte. Sesler ve Ambians ise tek kelime ile şahane. Menüde çalan müziğin etkisi ile girdiğiniz oyunda saatlerin nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız.

Oyunun erken erişim hali bizce oldukça keyifli, tamamlandığında karşımızda gerçekten muazzam bir yapım duruyor olacak.

 

Cevap bırakın