Motorola’dan ısıtıcılı telefon patenti

0

Motorola’nın kamuoyuna yansıyan yeni akıllı telefon patenti, ilginç özellikleri ile dikkat çekti. İşte detaylar…

Motorola, uzun bir aradan sonra ‘ilginç’ bir akıllı telefon patenti ile gündemde. Lenovo şirketinin yeni telefon patenti, termal ısı özellikli ekran menteşesi ile geliyor. Buradaki termal ısı, katlanabilen ekranla birlikte yeni bir –olası- soruna da çözüm getiriyor. Ekranın katlanmayla birlikte sıyrılarak deforme olabilmesi durumu, ısıyla çözülüyor. Elbette tüm bunlar birer ‘gelecek planı’ şeklinde, yani henüz fiziksel olarak ortada böyle bir telefon yok, ancak olmayacağı anlamına gelmediğini de belirtelim. Son bir detay olarak menteşenin ekranın deforme olduğunda ısıtma fonksiyonu ilk değil, daha önce de bu yönde patentler ortaya çıkmıştı.

Öte yandan bu tasarımın kullanımı, Motorola’nın hem içe hem de dışa doğru esneyebilen OLED ekranlı bir akıllı telefon geliştirmesine imkan tanıyabilir. Hatta bu noktada birden fazla ekran menteşesinin kullanımı da düşünülebilir. Çok sayıda gelecek olasılığıyla dolu bir patent olduğunu ifade etmek doğru olacak özetle.

Merakla bekleniyor…

Motorola patenti için yanında bir akıllı telefonun eşlik etmediğinden söz etmiştik, açıkçası çoğu kez görüldüğü gibi söz konusu teknoloji şirketinin patent portföyünde uzun yıllar bekliyor durumda kalması da ihtimal dahilinde.

Bu arada katlanabilir OLED ekranlı ilk akıllı telefonu Samsung’un üretmesi yönünde güçlü bir beklenti hakim. Bunun 2019’da gerçekleşebileceği düşünülüyor.

Cevap bırakın