Mortal Kombat X İnceleme

0

Ed Boon ve ekibinin yeni dövüş fenomeni Mortal Kombat X, yeni nesil grafik teknolojileriyle hazırlandı. Daha ilk fragmanlardaki müthiş grafikler bile herkesin ağzını sulandırmıştı. Her ne kadar bu grafikleri konsollarda göremesek de PC’de ise o videolara çok yakın bir grafik alabiliyoruz.

Bu arada oyunun detaylarına geçmeden önce hatırlatmakta fayda var: Mortal Kombat 1’deki Fatality kavramı nedeniyle, oyun dünyasında ilk kez sansür ve yaş sınırlamasına gidildi.

429297-mortal-kombat-x

MK X’in hikayesi, bir önceki oyundan iki yıl sonrasında geçiyor. Shao Kahn ölümünden sonra Outworld’te taht kavgası çıkıyor. Daha önce adını duymadığımız Kotal Kahn ise yeni imparator oluyor. Mileena ise, taht üzerinde hak iddia edip isyan başlatarak ortalığı iyice karıştırıyor. Serinin ünlü kötü karakterleri Kotal Kahn ve Mileena arasında bölüştürülmüş.

Kaderin cilvesi ki, Earthrealm (Dünya)’ya karşı biraz daha sempatik olan Kotal Kahn’ın tahtını korumak, Raiden’ın önderliğinde Johnny Cage, Kenshi ve Sonya Blade’e kalıyor. Oyunun ilk 20 dakikalık bölümünde, MK9’da yaşanan olayların nasıl sonuçlandığını görüyoruz ve yepyeni bir hikayeye kendimizi hazırlıyoruz.

MKX’i kıyaslarken Injustice ve MK9’u baz almak lazım. Serinin önceki oyunlarından süre gelen tüm oyun gelenekleri tekrar elden geçirilmiş. MKX, Injustice’in başlattığı daha iyi hikaye anlatımı ve mekan kullanımını aynen sürdürüyor. Dövüşler sırasında, etraftaki kütükleri, silahları ya da kavgayı izleyen teyzeyi tutup takibimize fırlatabiliyoruz. Injustice’te bu mekan kullanımı biraz yapaydı, MKX’de olay çok daha gerçekçi ve organik hale getirilmiş.

mkx3

Hikaye ile birlikte yepyeni MK karakterlerine de hoş geldin diyoruz. General Sonya Blade ve Johnny Cage’in gözetimi altında, oluşturulan yeni ekip, boyutlar arası asayişten sorumlu. Ekipte, Sonya ve Johnny’in kızı Cassie Cage, Jax’in kızı Jacqui Briggs, Kenshi’nin oğlu Takeda, Kung Lao’nun kuzeni Kung Jin bulunuyor. Bu karakterler, akrabalarıyla benzer güçlere sahip. Örneğin Cassie Cage’in dövüş tarzı Johnny ve Sonya’nın karışımı.

Mortal Kombat oynaması kolay ama ustalaşması zor bir oyundur. Diğer dövüş oyunlarında da olduğu üzere Mortal Kombat’ta her karakterin ne yapabileceğini bilmediğiniz sürece sadece dayak yersiniz.

Yeni dövüş sistemi oyunun en güçlü yanı. Artık her karakterin üç farklı dövüş stili var. Eski karakterlerde bildiğimiz hareket ve güçler, savunma, saldırı ve dengeli olarak üçe bölünmüş stiller arasında dağıtılmış. Örneğin Raiden’ın bir stilinde elektik atarken teleport olamıyorsunuz. Dövüş stilleri hikaye moduyla bağlantılı olarak geliyor.

Yeni dövüş dinamiği serideki en hızlı ve eğlenceli hareketlere sahip. Mesela Sonya’nın dövüş sistemi baştan aşağıya değişmiş. Scorpion ve Sub-Zero iyi kullanılırsa en tehlikeli karakterler olmuş durumda. Belli karakterlere dikkat etmekte fayda var, can yakıyorlar.

Mortal-Kombat-X-Errors

Tüm bunlar bir yana MKX’in mobil oyunuyla bağlantılı bir kart sistemi de var. MKX’te, Krypte açtığınız kartlara göre karakterinizin gücü artıyor. Oyun zaten size sürekli olarak bazı görevler veriyor (hiç dayak yemeden dövüşü bitir gibi). Bunları başarırsanız, dövüş ekranında karakterinize ekleyebileceğiniz yeni bonuslara sahip oluyorsunuz. Mesela kolay aparkat gibi güçleriniz oluyor. MKX’in mobil oyununu oynuyorsanız, orada yaptığınız görevlere göre, karakterlere yeni elbiseler ve güçler ekleyebiliyorsunuz.

Mortal Kombat X’te, serinin en önemli yanlarından biri olan Tower modu yine tüm ihtişamıyla karşımıza çıkıyor. Bu mod aynı zamanda çoklu oyuncu sisteminin de parçası. Karakterlerin kişisel hikayesini görmek için, bir Tower seçiyorsunuz. Artık bu Tower’larda bir ana görev bulunuyor. Mesela “Sadece Scorpion’la bitirin!” gibi özellikler oluyor.

Oyuna eklenen yeni özelliklerden biri de kendinize bir grup ya da tarikat seçiyorsunuz. Black Dragon (Kano’nun örgütü), Lin Kuei ve White Lotus (Raiden ve Fujin’in tarikatı) gibi oyunun senaryosunda yer alan gruplardan birini seçiyorsunuz. Ayrıca Faction’ınıza bağlı özel puanlar ve fatality’ler kazanıyorsunuz. Online olarak da, en çok seçilen Fanction’lar size ekstra puan ve para sunuyor.

MortalKombatX_Dvorah_Kotal_Market_FlyingSting

İyisi ve kötüsüyle yeni bir Mortal Kombat karşımızda. Yeni MK gerçekten iyi bir oyun amakendi ruhunu bozan kolay fatality ya da dövüşmeden kazan gibi özellikler ve bunların da parayla satılması serinin hayranlarını üzebilir.

Cevap bırakın