Eğlenceli ve Etkili Sporun Yolu MoonRun

0

Sağlıklı yaşamın sırrı spor. Ancak spor da kendi içinde birçok sırla geliyor. Her geçen gün yeni bilgiler edinip daha sağlıklı ve verimli çalışmanın yollarını arıyoruz. Bu yeniliklerden biri de MoonRun isimli bir ürün. Taşınıp her yere kolaylıkla monte edilebilen ürün vücudu zorlamadan, sakatlanma riskini en aza indirerek eğlenceli yağ yakımını sağlıyor. 149 dolar satış fiyatı bulunan MoonRun’ın herkes tarafından kullanılabilir olması hedefleniyor. Bunun için de birkaç seçenek sunulmuş. 90 kilonun üzerinde olanlar ya da daha ağır idman yapmak isteyen profesyonel sporcular ve çocuklar için geliştirilmiş ayrı kitler mevcut. Daha fazla bilgi için biz de bir fitness ve pilates gurusu Jonathan Hoffman’a sorularımızı yönelttik.

MoonRun
MoonRun ile her yerde spor yapmak mümkün

MoonRun gibi spor malzemesi üretirken teknolojiden nasıl yararlanıyorsunuz?

Spor teknolojisi aslında en hızlı ilerleyen bilim dallarından biri. Spora olan ilgiden dolayı bir yükselme son derece normal. Özellikle Strava ve Runkeeper gibi akıllı uygulamalarla kişinin kalp atışlarını gözlemleyip performansında belirgin bir artış sağlamak mümkün. Bundan bir 20 hatta 10 yıl önce böyle bir olasılığı hayal bile edemezdik. Artı internet üzerinden kişisel performans değerlerimizi paylaşıp kendimizi kıyaslamak da mümkün. MoonRun bu teknolojiden yola çıkıyor ve onu birkaç adım ileri taşıyor. Bizim uygulamamız sayesinde istediğiniz bir kişiyle rekabete girebiliyor hayalet adını verdiğimiz kişinin koşu anıyla aynı anda yarışabiliyorsunuz. Buna ek olarak sunduğumuz macera moduyla size özel avatarınız istediğiniz yerde yarışıp squat dahil birçok hareketi çok doğal olarak yapabiliyor.

Peki, kardiyo anlamında MoonRun’ı tek başına kullanmak yeterli olacak mı?

Sağlıklı kardiyo için haftada 6 gün ve günde 30 dakika çalışmak gerekiyor. Her ne kadar kulağa çok basit gelse de genellikle toplumun sadece üçte biri bu kurala uyuyor. Kardiyo için genel konuşmak yanlış olur. Burada kişiye uyan çözüm önemli. İster bisiklet, ister yüzme ya da benzeri bir spor yapabilirsiniz. MoonRun ise bu amacı modern yaşama uygun hale getiren pratik bir çözüm. Tabii kendince artıları da var. İlk olarak portatif olduğu için MoonRun’ı her an yanınızda taşıyabiliyorsunuz. İkinci olarak ise ürün motive edici ve bağımlılık yaratıcı dijital bir sosyal çevre ortamı sağlıyor. Üçüncü olarak da kendi ağırlığı ile çalışan sporcu daha az ağırlık yüklemesiyle daha yoğun çalışabiliyor. Yani vücudunuza daha az yüklenip sakatlanma riskini en aza indiriyorsunuz. Örneğin genellikle kardiyoda dizlerin yıprandığı bilinir. Bir fizyoterapist tarafından geliştirilen MoonRun tam tersine dizleri onarır. Tabii maliyet olarak da diğer aletlere kıyasla uygun bir çözüm olması MoonRun’ı cazip kılıyor.

Tüm bu artılarına rağmen MoonRun’ı Yoga, CoreAlign veya Harmony Training gibi hareketli sporların yerine tek başına koymamak lazım.

MoonRun Kickstarter üzerinden büyük destek gördü. Kickstarter’ın etkisini nasıl buluyorsunuz?

Hedef kitleye ulaşmak ve ön sipariş toplamak için Kickstarter harika bir yöntem. Sadece 1.7 kilo ağırlığında olan ürün internete meraklı kitlenin ilgisini çekti. Bir uzman gerektirmeden herkes tarafından kullanılabilir olması MoonRun’ı internet üzerinde popüler kıldı. Sanırım yakında MoonRun’ı kullanan insanların birbirinden değişik ve ilginç videoları internette dolanmaya başlayacak.

Gelecekte sporda ne gibi değişimler yaşayacağız?

Öncelikle spor piyasasının her geçen gün gelişeceğini düşünüyorum. Modern tıp bizi 100 yaşına kadar yaşatabiliyor. Ancak bu yılları mutlu ve kaliteli geçirmek için spor yapmamız gerekiyor. Bir taraftan ABD’de obezite ile mücadele için yılda 1.4 trilyon dolar harcanıyor. Diğer sağlık harcamalarıyla birlikte ekonominin %40’ı bu alana harcanıyor. En kolay, ekonomik çözüm ise egzersiz yapmak. İşte teknoloji her geçen gün egzersiz yapmayı daha ulaşılır ve eğlenceli hale getirecek.

Aslında teknolojinin ilerlemesi veri akışını hızlandırarak insanları birbirine bağlayacak. Spor yapan insanın temel motivasyonu da makineler yerine insanlar. Sonuçta gelecekte gelişmiş spor aletleri bizi arkadaşlarımıza sanal veya gerçek şekilde bağlayacak ve daha çok spor yapmak için bu şekilde motive olacağız.

Siz de ürünü merak ediyor ve deneyimlemek istiyorsanız Türkiye’de CoreAlign başta olmak üzere oldukça başarılı çalışmalara imza atan İstanbul Ataşehir’de yer alan stüdyosunda MoonRun ile çalışmalarına devam eden Ertan Aydoğdu ile Instagram üzerinden hesabı üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Herkese spor ve sağlık dolu bir hafta diliyoruz.

Cevap bırakın