Monitörde yüksek hız neden önemli?

0

Eğer monitör satın alacaksak, hele bu monitör oyunculara özel olacaksa ilk baktığımız özelliklerin başında hız oluyor. Yüksek hızlı monitör oyunlarda ciddi avantajlar sağlarken, aynı zamanda gözlerin çok daha rahat bir şekilde olan biteni algılamasına yardımcı oluyor.

Yüksek hızlı monitör ne kadar fark ettirir?

Eğer rekabetçi oyunlara yönelmek ve bu ortama uyum sağlamak istiyorsanız, artık bilgisayar kasasını güçlü yapmak tek başına yeterli değil. Yüksek hızlı bir monitör olmadan, sisteminizin gücünden tam olarak faydalanmanız çok güç. Bu yüzden sizler için rehber niteliğinde bir video hazırladık. Böylece hem Hz ve Ms kavramlarına değiniyor, hem de bu özelliklerin size sağladığı faydalardan bahsediyoruz. İyi seyirler!

Monitörde Hz neden önemlidir?

Standart monitörler 59-60 Hz hız değeri sağlarken, yüksek hızlı bir monitör bunun çok ötesine geçebilmektedir. 144 Hz hatta 200 üstü hz değerlerinde ekranda saniye başında gösterilen kare sayısı inanılmaz oranda artacaktır. Çünkü ekran kartınız ne kadar FPS sağlıyor olursa olsun, sizin görünüz, monitörün sağladığı hız ile sınırlıdır.

Milisaniye -ms- değeri nedir?

Monitörlerde 4 ms, 5 ms, 1 ms olarak ifade edilen bu değer, aslında tamamen piksellerle ilgilidir. Monitörlerde milisaniye değeri, piksellerin renk değişme hızlını bize gösterir. Yüksek hızlı bir monitörde ms değeri 1 olacağı için pikseller çok hızlı bir şekilde değişecek ve her seferinde en net görüntü size sağlanacaktır. Hızlı oyunlarda düşük ms değerine sahip monitör görüntünün bozulmasına ve hareket eden objelerin ardında iz bırakmasına sebep olacaktır.

Cevap bırakın