Mobileye artık Intel’in

0

Tüketici elektroniği ve donanım üreticilerinden yazılım şirketlerine kadar dünyanın en önemli teknoloji markalarının yeni odak noktalarının başında otomotiv endüstrisi geliyor. Bu alanda atılan hamleler Samsung gibi, otomobiller için ses teknolojileri geliştiren Harman’ın satın alınmasından, Apple’ın Tesla mühendislerini bünyesine katarak otomobil alanında yürüttüğü son derece gizli çalışmalara kadar uzanıyor. Intel de bu noktada adım atmayı ihmal etmeyen teknoloji şirketlerinden…

Ünlü çip üreticisi, İsrail merkezli Mobileye adlı şirketi 15.3 milyar dolar karşılığında bünyesine katmıştı ve geçtiğimiz aylarda başlayan geçiş sürecinin artık tamamlandığı kaydedildi. Mobileye, makine öğrenimi, haritalama ve veri analizi gibi konularda önde gelen şirketlerden biri olarak dikkat çekiyordu. Söz konusu satın alımın Intel’in kendi kendine gidebilen geleceğin otomobilleri için geliştireceği teknolojiler için önem taşıyacağı anlaşılıyor.

Mobileye, merkezi olan İsrail’de konumlanmaya devam edecek. Öte yandan Intel’in Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Mobileye CEO’su aynı kişi oluyor; Prof. Amnon Shashua. Shashua, hem Intel’de hem de Mobileye’da üst düzey yönetici oluyor. Önceli CEO Ziv Avriram ise emekliye ayrılıyor.

Son bir detay olarak da Intel’in Automated Driving Group’u Mobileye ile birleştirmeyi düşündüğü kaydediliyor. Intel, bu yöndeki adımları atmaya başlamış olabilir.

Teknoloji dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın