Mobilde ‘yazılı’ iletişimin domine eden yükselişi

0

Mobil kullanımda yazarak iletişimin, konuşarak iletişimi 3’e katladığına işaret eden bir araştırma sonucu paylaşıldı.

WhatsApp’la aranızın çok iyi olduğunu tahmin etmek zor değil. Belki de her ne kadar kullanım kolaylığı noktasında tartışmalı bir uygulama olsa da WeChat‘i seviyor bile olabilirsiniz. Facebook’ta Messenger kullanmak da sizin için son derece keyifli muhtemelen. Twitter, hatta Instagram’da da durum büyük olasılıkla aynı… Tamamen fonksiyonaliteyle bağlantılı mevcut kullanım alışkanlıklarınızın aynı zamanda bir tür trendin etkisiyle belirlendiğine şüphe yok. Peki mobil cihaz kullanıcıları arasında ‘yazarak’ iletişim kurmayı tercih edenlerin oranı ne? İşte bu soruya yönelik bir araştırmanın sunduğu bulgular dikkate değer…

Yapılan bir araştırmaya göre ABD’de 18-29 yaş arası mobil cihaz kullanıcıları yazılı iletişimi, konuşarak iletişimden 3 kat daha fazla tercih ediyor. ABD’de mobil kullanımda yazılı iletişim tercihi yüzde 61’ken, telefonda konuşarak iletişim oranı yüzde 20 seviyesinde. 10 yıl öncesiyle kıyaslandığında oranlar muhtemelen birbirleriyle tamamen yer değiştirmiş halde demek mümkün.

Yüzde 5’e düşer mi?

Konuşarak iletişime duyulan ihtiyacın yerini yazarak iletişimin alması beklentilerle örtüşen bir sonuç. Hem daha düşük maliyetli oluşu, hem de daha proaktif bir kullanım alanı sunması nedeniyle konuşmanın yerini büyük bir hızla almaya devam ettiği görülüyor.

Günün birinde konuşarak iletişimin yüzde 5 seviyelerine kadar gerilediği görülür mü bilinmez ama telefon ve tabletlerde klavyeyi kullanarak sürdürülen iletişim her geçen gün daha yoğun şekilde ilgi görmeye devam edeceği anlaşılıyor.

Teknoloji dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri, dikkat çeken trendleri aktarmaya devam edeceğiz. Takipte kalınız…

Cevap bırakın