Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerTeknolojiMobil Dünya Kongresi'nde teknoloji bombardımanı

  Mobil Dünya Kongresi’nde teknoloji bombardımanı

  Teknoloji açısından dünyanın en önemli etkinliklerinden birisi olan Mobil Dünya Kongresi  2 – 5 Mart tarihleri arasında İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleştirildi. Küçük büyük dünyanın dört bir yanından gelen 2 binin üzerinde şirket en son teknolojilerini, ürünlerini ve hizmetlerini burada tanıttı. Mobil Dünya Kongresi bu yıl 90 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırladı. Ben de bu ziyaretçilerden birisi olarak burada gördüğüm yeni ürünleri ve teknoloji trendlerini sizlere aktarmaya çalışacağım.

  Bu yıl Mobil Dünya Kongresi’nin odağında inovasyon vardı. Birçok şirket cep telefonu şarj eden mobilyadan sanal gerçeklik cihazlarına inovasyonlarını burada gözler önüne serdi. Yaklaşık 5 günlük izlenimlerime göre giyilebilir teknolojiler, mobil sağlık, mobil finans ve biyometri teknolojilerine büyük bir ilgi vardı. Özellikle akıllı saatler ve bileklikler gibi cihazlarda pille ilgili oldukça önemli gelişmeler yaşanmış ve kullanım süreleri önemli derecede artırılmış. Bu arada Mobil Dünya Kongresi’nin bir diğer önemli konusu ise 5G oldu. Dünyanın çeşitli yerlerinde hizmet veren operatörler ve altyapı sağlayıcıları 5G ile ilgili planlarını burada aktardılar. Dünya üzerindeki internete bağlı cihaz sayısının artmasıyla birlikte 4G’nin de belli bir noktada dar boğaza gireceği ve yeni bağlantı teknolojilerinin ortaya çıkmasının kaçınılmaz olduğu burada gerçekleştirilen sunumlarla gösterildi.

  Her yıl olduğu gibi bu yıl da birçok kullanıcının dört gözle beklediği cihazlar burada gün yüzüne çıktı. Benim ilgimi çeken ve lansmanlarına katılma fırsatı bulduğum ürün ve cihazları kısaca burada sizlere aktarmaya çalışacağım.

  HTC sanal gerçeklik cihazıyla dikkat çekti

  Lansmanına katıldığım ilk şirket HTC oldu. HTC burada amiral gemisi akıllı telefonu HTC One M9, akıllı bilekliği HTC Grip ve sanal gerçeklik cihazı HTC Vive’ı tanıttı. 8 çekirdekli Qualcomm Snapdragon 810 işlemci, 3GB bellek, 32GB depolama kapasitesi ve 5 inç ekrana sahip telefonun ön kamerası 4 Megapiksel, arka kamerası ise 20 Megapiksel. Telefon 4K video kaydedebilme özelliğine de sahip. HTC’nin akıllı bilekliğinin bence en önemli özelliği yerleşik olarak GPS özelliğine sahip olması. Bu sayede aktiviteler çok daha hassas bir şekilde ölçümlendirilebiliyor. Sanal gerçeklik cihazı ise Valve ile birlikte geliştirilmiş. Üzerinde bulunan 70 adet  sensörle kullanıcılara 360 derecelik gerçeklik hissi veriyor. Ürünün 2015 sonunda çıkması planlanıyor.HTC Vive_White

  Samsung S6 ve S6 Edge’i duyurdu

  Haftalardır süren S6 dedikoduları Samsung’un lansmanı ile birlikte sona erdi. Samsung amiral gemisi akıllı telefonlarını Mobil Dünya Kongresi’inde duyurdu. Samsung açıkçası her iki telefonu da büyük bir özenle yeniden tasarlamış. Tamamen metal ve cam ağırlıklı hale getirilen telefonların her ikisi de Edge’in kıvrımlı ekranları haricinde aynı özelliklere sahip. 5.1 inçlik telefonların üzerinde Exynos 7420 işlemci bulunuyor. S6 ve S6 Edge’in arka kamerası 16 Megapiksel, ön kamerası ise 5 Megapiksel. Her iki telefon da 32, 64 ve 128GB depolama kapasiteleri ile piyasaya sunulacak.samsung_s6_edge

  Huawei akıllı saatiyle dikkat çekti

  Mobil Dünya Kongresi’nde oldukça aktif şirketlerden birisi olan Huawei, çoğumuzun yıllardır kullandığı yuvarlak hatlara sahip klasik saat biçiminde geliştirdiği akıllı saatle dikkatleri üzerine topladı. Paslanmaz çelik bir gövde, safir kristal ekran, adım sayar gibi çeşitli sensörler ve 40’a yakın arayüzü ile Huawei Watch 1 sürpriz bir cihaz oldu.

  Birçoğumuzun yıllardır kullandığı yuvarlak hatlara sahip klasik bir saat biçiminde tasarlanan Huawei Watch 1, paslanmaz çekil gövde, safir kristal ekran, dahili sensörler gibi özelliklere sahip. Mıknatıslı şarj ünitesi, çizilmelere ve darbelere dayanıklı gövdesi ve tasarımı ile kongrenin en dikkat çeken cihazlarından birisi oldu. Huawei etkinlikte aynı zamanda spor yapan kişilere yönelik TalkBand serisi yeni ürünlerini ve tabletini de tanıttı.

  huawei_watch_1

  Mobil Dünya Kongresi’nde Türkiye’den de 20’nin üzerinde şirket yer aldı. Türk şirketlerini de burada görmek beni açıkçası çok mutlu etti. Etkinliğe katılan Türk şirketlerinden birisi olan Vestel de Venüs serisi telefonlarının iki yeni üyesinin prototiplerini de burada sergiledi.

  Sizlere benim kongrede dikkatimi çeken ve lansmanlarına katılma fırsatı bulduğum ürünleri kısaca anlatmaya çalıştım. Önümüzdeki günlerde burada dikkatimi çeken ve deneme şansı bulduğum ilginç ürünlerden bahsetmeye çalışacağım.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN