Mobil router nedir, ne işe yarar, avantajları nelerdir?

0

Mobile router, evde olmadığınızda akıllı telefonunuz, tabletiniz veya dizüstü bilgisayarınız için bir internet ağına sahip olmanızı sağlayan bir cihazdır. Seyahatleri sırasında bağlı olması gereken kullanıcılar veya internet ağının olduğu kırsal alanlar için çok kullanışlıdır.

Mobil router ne işe yarar?

Mobil router, SIM kart ile 4,5G’ye kadar internet bağlantısına sahip bir mobil cihazdır. 4G mobil routerlar ile her zaman yanınızda bir internet bağlantısı taşıyabilir, böylece nerede olursanız olun akıllı telefonları, tabletleri ve bilgisayarları bu cihaza bağlayabilirsiniz.

Sürekli seyahat eden ve çalışmak için internete ihtiyaç duyan bir kişiyseniz, günlük işe gidip gelirken zamandan tasarruf etmek istiyorsanız veya sadece bir internet bağlantınız yoksa, taşınabilir bir mobil router her zaman bağlı kalmanıza yardımcı olacaktır.

Taşınabilir bir 4G Wi-Fi yönlendirici, kablosuz veya Wi-Fi router ile aynı işlevleri yerine getirir, ancak bu durumda, belirli bir yerde olmanızın gerekli olmaması, ancak istediğiniz yere götürebilmeniz avantajıyla ona ihtiyacı olmak. 4G LTE yönlendiricinizin kusursuz çalışması için yalnızca bir SIM kart ve bir veri hızı seçmeniz gerekir.

Mobil router satın alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Pil ömrü: Bu cihazların maksimum kullanım süresi genelde 8 saatir.
Fiyat: Her bütçeye uygun bir cihaz seçebilirsiniz.
Uyumluluk: İndirme ve yükleme için mobil bağlantı desteğini ve azami hızları kontrol etmenizde fayda var.
WiFi desteği: Cihaz 802.11 standardının hangisini taşıyor, bu durum cihazlarınızın kablosuz hızını belirlemenizi sağlar. Bazı cihazlar eski 150 Mbps hızını desteklerken, güncel 802.11ac ve ax destekleyen cihazlar da tercih edilebilir.
Boyutlar: Kompakt ve hafif bir 4G LTE yönlendiricinin taşınması daha kolay olacaktır.
Bağlantılar: USB şarjlı bir mobil router ya da microSD kart okuyuculu bir seçenek size daha fazla bağlantı olanağı sunar.

Mobil router nedir, ne işe yarar, avantajları nelerdir?
Mobil router nedir, ne işe yarar, avantajları nelerdir?

Mobil router avantajları ve dezavantajları

Bir mobil yönlendiriciye sahip olmanın avantajları şunlardır:

  • Dilediğiniz yerde kullanabilme özelliği ile mobilite
  • Sadece bir SIM kart gerektirir
  • Fiber optik bağlantının henüz olmadığı alanlarda kapsama alanı sağlar
  • Yüksek hız

Bununla birlikte, mobil router kullanmanın dezavantajları da vardır. Eğer bir mobil router kullanıyorsanız, her zaman ya da neredeyse her zaman hareket halinde olacaksınız, bu nedenle iyi bir bağlantıyı garanti etme kararlılığı azalır. Ayrıca elektriğe bağlayamamanız durumunda uzun süreler kullanamayabilirsiniz. Ayrıca hızlı bir şekilde data tüketirseniz, paketinizi bitirebilir, faturanızın yüklü gelmesine sebep olabilirsiniz.

Cevap bırakın