Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  OyunMobil oyunculuk gelişiyor

  Mobil oyunculuk gelişiyor

  Yılanlarla başlayan mobil oyunculuk tarihimiz, gitgide daha gelişmiş cihazlarla devam ediyor. Tabi bunları sadece cep telefonu ile sınırlamak mümkün değil. Tablet, el konsoları ya da fablet (cep telefonu özelliği olan, tablet kadar büyük, telefon kadar küçük olmayan cihazlar) gibi ürünlerle de ile ister evde, ister yolda hatta istersek sahilde, deniz kıyısında bile oyunlarımız ile baş başayız.

  2112839-169_future_of_mobile_gaming_au_vf_112311

  Çok değil, bundan sadece birkaç yıl önce bir çoğumuz “Cep telefonunda oyun oynanır mı?” diyorduk. Bilgisayar dışında oyun için elimizi konsollara bile sürmeyen bizler, öyle bir hale geldik ki cep telefonumuzdan kafamızı kaldıramaz olduk. Akıllı telefonlar ve tabletlerin teknolojik olarak gelişmesi ile günden güne birçok büyük firma da bu cihazlara yapımlar üretmeye başladı. Başlarda çok kaliteli olmayan birçok oyun vardı. Daha çok bulmaca tarzında, otobüste giderken oynanabilecek tarzda ürünlerde bir çoğu. Ancak bunlar gitgide gelişti. Çok daha kompleks yapıdaki oyunlar ile karşılaşmaya başladık. Hatta yeni gelenler arasında öyleleri var ki MOBA dediğimiz türde. Yani aynı anda 5vs5 kişilik karşılaşmaların yapılabildiği savaş oyunları. Elbette her akıllı telefon ya da tablet bunları çalıştırmıyor. Ama sistemleri güçlü olanlarda, hardcore dediğimiz, iyi oyuncuları tatmin edecek ürünler var.

  Fates_P

  Artık herkes potansiyel oyuncu

  Durum böyle olunca ister istemez nerede ise hepimiz potansiyel bir oyuncu olduk. Şöyle otobüste giderken bir çevrenizi inceleyin. Birçok kişinin elinde cep telefonu, başını eğmiş birşeyler oynadığını göreceksiniz. Elbette bunların birçoğu, az önce bahsettiğim bulmaca tarzında oyunları oynuyorlar hala. Ancak yakın gelecekte öyle bir hal alacak ki oyun turnuvalarında tabletler ile kapıştığımızı göreceksiniz. Gerçi ülkemizde henüz gerçekleşmese de dünyada birçok tablet turnuvası da yapılıyor. Geçtiğimiz ay Los Angeles’ta gerçekleşen Blizzcon etkinliğinde bütün Blizzard oyunlarının turnuvası yapıldı. Bunlar içinde bir de Hearthstone turnuvası vardı ki en çok seyirciyi de o topladı.

  Tabi bu gelişmeler devam ederken ortam bağımsız olunduğu için çok farklı yapımlar ile karşılaşmak da mümkün. Geçtiğimiz günlerde Kickstarter üzerinden açılan bir proje, hayal gücünüzün sınırları doğrultusunda ne kadar farklı çalışmalar yapılabileceğinin kanıtı niteliğinde. Baen: A adı verilen bu proje oldukça ilginç. Arabanızın beynine bir adaptör ile bağlanan tablet aracılığı ile yolda giderken yanınızdan geçen arabalara nişan alıyor, onları vurarak puan topluyorsunuz. Tabi bu öyle her arabaya ateş ederek olmuyor. Yapımcılar oyunun sadece kendi ağı içinde bulunan kişiler ile savaşmanıza izin veriyor. Ekranda yakınınızda bulunan araçları gösteriyor, gittikleri yönleri görüyorsunuz. Hatta isterseniz onları takip edip savaşa bile girebilirsiniz. Elbette yolda giderken oyun oynamak tehlikeli olsa da tabletin kamerasından sizin bakışınızı takip edip, gözünüzü yoldan ayırmamanız için de uyarı veriyor.

  We-never-look-up-phone-3-e13577046851091

  Mobil oyunların yaygınlaşmasının bir diğer sebebi ise bir çok yapıma ücretsiz (Free2Play) olarak ulaşabiliyor olmanız. Bu tarz oyunlar başta bedava gibi görünse de zaman içinde sizi alıştırdıktan sonra ilerki seviyelere geçebilmeniz için ya çok fazla başarı elde etmenizi ya da para harcayıp daha güçlü oyun içi eşyalar satın almanızı gerektiriyor. Aslında bu modelde alan da karlı satan da. Ancak günün sonunda biz oyuncular kazanıyor, zira yapım firmaları bize oyunda para harcatabilmek için daha kaliteli ürünleri ortaya koymak zorunda kalıyorlar.

  Hearthstone: Goblins vs Gnomes

  Bu kadar mobilden bahsetmişken bir de son günlerin en popüler oyunlarından biri olan Hearthstone’u kısaca tanıyalım. Diablo, World of Warcraft gibi yapımlardan tanıdığımız Blizzard, bu oyun ile ilk defa Free2Play pazarına girdi. 90’lı yıllarda oynadığımız Magic The Gathering türünü bilgisayara taşıdı. Gözünüzün önünde canlanması için eskiden elimizden düşürmediğimiz futbolcu kartlarını hatırlamanız yeterli olacaktır. Amacımız elimizdeki kartları kullanarak, rakibimizin sağlık puanlarını tüketmek. Ancak bu göründüğü kadar kolay olmuyor. Oyun bedava. Ancak kaliteli kartlara sahip olabilmek için ya çılgınca oynayıp çok puan toplamamız ya da kart paketleri satın alarak iyi bir el düzmeye çalışmamız gerekiyor. Ancak nasıl bir çılgınlık olduysa bu, Blizzard’a inanılmaz paralar kazandırıyor. Tabi böyle olunca mahalledeki videocu mantığı ile onlarca Hearthstone klonu oyun çıktı. Eğer bir IOS ya da Android tabletiniz varsa mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

  650px-Goblins_vs_Gnomes_banner

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN