Mobil Fotoğrafçılıkta Uzun Pozlama Nasıl Yapılır?

0

Mobil Fotoğrafçılıkta uzun pozlama (long exposure) ya da daha net tanımıyla cep telefonu kullanarak uzun pozlama nasıl yapılır konusunda bilgi vermeden önce uzun pozlamanın tam olarak ne olduğunu ve ne işe yaradığını bilmemiz gerekiyor. Uzun pozlama: Fotoğraf çekerken zamanı uzatarak fotoğrafı çekilen nesnenin üzerine gelen ışığın sensöre aktarılması durumudur. Genelde bir saniye ve üstündeki zaman değerleri uzun pozlama olarak tanımlanır. Bu teknik sayesinde özellikle de geceleri görselliği yüksek ışık oyunlarından oluşan çok ilginç fotoğraflar çekebilirsiniz.

Uzun Pozlama Yaparak Neleri Çekebilirim?

Uzun pozlama tekniğini geceleri kullanarak seyir halindeki otomobillerin, hareket eden objelerin, yıldızların veya yanan ateşin kıvılcımlarının fotoğraflarını çekebilirsiniz. Gündüzleri ise şelaleler, bulutlar veya akarsuların (nehir, dere, çay…) hareketlerini göze hoş gelen bir görsellikte fotoğraflayabilirsiniz. Pozlama esnasında odakladığınız ve hareket eden her şey fotoğraflarda hareket ettiği yöne doğru iz bırakacaktır. Fotoğraflardan iyi sonuçlar almak ve ideal pozlama süresini bulmak için aynı objeye odaklı farklı sürelerde çok fazla sayıda deneme yapmanız gerekecektir. 

Nelere İhtiyacınız Olacak?

Toplam 3 şeye ihtiyacımız olacak. Bunlardan ilki fotoğraf çekebilen akıllı bir cep telefonu diğeri bir tripod ve sonuncusu ise bir telefon tutacağıdır. (kıskaç). Çünkü uzun pozlamada cep telefonunuzun kesin olarak sabit durması ve en ufak titreşime bile maruz kalmaması gerekecektir. Bulanık olabilecek bir uzun pozlamayı önlemek ve sabit görüntü yakalamak için tripod mutlaka kullanılmalıdır.

Mobil Uygulama Yüklemek Gerekiyor

Cep telefonunu ile uzun pozlama yapmak istiyorsanız kameranızın özelliklerini aynı DSLR makineler gibi yapan, manuel ayar yapabileceğiniz ve pek çok alanda tam kontrol sağlayan bir uygulama yüklemeniz gerekecektir. Bu işlemi yapan hem iOS hem de Android işletim sisteminde çalışan ücretsiz olarak kullanabileceğiniz mobil uygulamalar bulunmaktadır. Cep telefonunuza yükleyeceğiniz böyle bir uygulama ile gerekli tüm ayarları manuel yapabilirsiniz.

Android Telefonlar İçin Camera FV-5 Uygulaması

Android işletim sistemine sahip bir telefonunuz varsa size önereceğim mobil uygulama Camera FV-5 olacaktır. Bu uygulamayı aşağıda belirttiğim bağlantıdan yükleyerek cep telefonunuzu gelişmiş bir DSLR makineye dönüştürebilirsiniz. Uygulamayı yüklediğinizde cep telefonunuzdan şunları yapabilirsiniz. 

Camera FV-5 Mobil Uygulamanın Özellikleri

– Parametrelerin elle ayarlanabilmesi 

– Diyafram değerlerini belirleme özelliği

– Zamanlayıcı ile süre seçimi

JPEG ve PNG dosya formatında kayıt

– Işık ölçüm modu

– Beyaz dengesi ayarı

– Pozlama telafisi ayarı 

– Kontrast – doygunluk – keskinlik ayarları

– Değişik odaklama modları ile otomatik, makro ve sonsuz odak seçenekleri

– Kontrollü pozlama özelliği

Ayrıca iOS İşletim Sistemi için de benzer mobil uygulamalar bulunmaktadır. Bu yazıda sadece Android İşletimi için deneyimlediğim Camera FV-5 uygulamasının özelliklerini belirtiyorum.

Özetle, uzun pozlama ile fotoğraf çekme işinin çok zahmetli ve hazırlık aşamasının bile uzun zaman gerektirdiğini unutmayın. Bazen başarılı bir fotoğraf karesi yakalamak için saatlerce cep telefonunuzun başında kalabilirsiniz. Bütün bunlara hazırlıklıysanız elbette ortaya çok estetik ve güzel fotoğraflar çıkacaktır. 

Adroid kullananıcıları Camera FV-5 programını bu adresten ücretsiz olarak yükleyebilirler. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.flavionet.android.camera.pro&hl=tr

 

Cevap bırakın