Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Ürün İncelemeMobil dünyanın en iyi sesli görüşme uygulamaları

  Mobil dünyanın en iyi sesli görüşme uygulamaları

  Akıllı telefonlar, bir yandan hayatı pratikleştirirken telefon kullanış şeklimizi de değiştiriyor. Bu uygulamalarla dakika harcamadan sesli görüşme yapabilirsiniz.

  Aslında hepsi birer anında mesajlaşma uygulaması, fakat sesli, hatta görüntülü görüşme olanağı sunuyorlar. Android, iOS ve Windows Phone platformlarında kullanabileceğiniz en iyi uygulamaları bir araya getirdim.

  WhatsApp
  Ülkemizde en yaygın kullanılan uygulamalardan birisi. Her mobil işletim sistemi için bir sürümü bulunuyor ve telefon numaranızı girmeniz kullanmaya başlamak için yeterli. Daha sonra gelen onay koduyla etkinleşiyor. Eskiden olduğu gibi kişileri eklemeniz gerekmiyor. Telefon rehberinizde WhatsApp kullanan herkes otomatik olarak karşınıza çıkıyor. Birebir mesajlaşmanın yanı sıra, grup kurabilme olanağı da sunan WhatsApp’te konuştuğunuz kişi izin veriyorsa, son çevrimiçi olduğu zaman ve mesajlarınızın okunup okunmadığı bilgisi de görülebiliyor.

  whatsapp

  Yazılı mesaj, sesli mesaj, fotoğraf, video ve konum bilgisi göndermenize imkân sağlayan WhatsApp’in yeni kazandığı bir özellik de sesli arama. Kişilerden arama yapabileceğiniz gibi, mesajlaşma listesinden de hızlı bir şekilde arama yapmak mümkün.

  Skype
  250 milyondan fazla kullanıcısıyla bilgisayarda başlayan yolculuğunu mobilde sürdüren Skype, bir süre önce Microsoft tarafından satın alındı. Anında mesajın yanı sıra, sesli ve görüntülü görüşme hizmeti veren yazılım ile belirli bir ücret karşılığında kredi satın alabilir, dünyanın herhangi bir yerindeki sabit ve mobil telefonları da arayabilirsiniz. Ancak karşıdaki kişi Skype kullanıyorsa, internet üzerinden ücretsiz arama yapılabiliyor.

  skype

  Yazılımın fotoğraf, video paylaşma, grup sohbeti ve konferans arama özellikleri bulunuyor. Uygulama o kadar yaygın ki, web kamerası olan çeşitli TV’lerde bile bulunuyor. Bu da uzaktakilerle hasret gidermek için iyi bir seçenek sunuyor.

  Viber
  Dünya genelindeki yaygın mesajlaşma uygulamalarından birisi olan Viber da iOS ve Android cihazlar için sesli arama özelliği sunuyor. HD sesli görüşme desteği sunan uygulama, Skype’a benzer bir arayüze sahip.

  viber

  Viber, metin mesajlarının yanı sıra, fotoğraf ve video paylaşımı olanağı sunuyor. WhatsApp gibi telefon numaranızı baz alarak hesap oluşturan uygulama, adres defterinizle eşleşerek listenizde Viber kullananları otomatik olarak görüntülüyor. WhatsApp’in Android sürümündeki gibi sesli görüşmelerde HD ses kalitesi sunabiliyor.

  500 milyondan fazla kullanıcısı bulunan Viber ile herkese açık sohbetlere katılabilir, emoticon’lar göndererek ruh hâlinizi kolayca anlatabilir ve Viber karakterlerinin olduğu oyunlar oynayarak bonus özellikler kazanabilirsiniz.

  Line
  LG’nin Home Chat hizmeti için tercih ettiği LINE da diğer işletim sistemi ve cihazlarda kullanılabilen, oldukça yaygın bir mesajlaşma uygulaması. Aynı zamanda bilgisayardan da kullanılabiliyor. Böylece daha pratik bir kullanım olanağı sunuyor. Metin mesajlarının yanı sıra, fotoğraf, video ve konum bilgisi gönderebileceğiniz, grup sohbeti açabileceğiniz LINE da sesli ve görüntülü görüşme olanağı sunuyor.

  line

  Uygulama, birçok sticker ile duygu durumunuzu anlatmanızı kolaylaştırıyor. Ayrıca bir sosyal ağ özelliği de taşıyor ve çeşitli güncellemelerle hayatınızı anlatabilmenizi ve arkadaşlarınızın ne yaptığını görebilmenizi sağlıyor.

  ICQ Messenger
  İnternette geçirdiğiniz zaman 10 yılı geçiyorsa, ICQ’yu duymamış olmanız düşük bir ihtimâl. Bir PC mesajlaşma yazılımı olarak yola çıkan ICQ, kısa sürede en popüler anında mesajlaşma yazılımlarından birisi olmuştu. Ancak mobil sistemlere adapte olması biraz daha uzun sürdü.

  icq

  Listedeki diğer uygulamalarda olduğu gibi, mesaj, fotoğraf, dosya ve video gönderebileceğiniz, sesli ve görüntülü görüşme yapabileceğiniz bir uygulama olarak Android, iOS, Windows Phone ve BlackBerry üzerinde çalıştırılabiliyor.

  Karşıdaki ICQ kullanıcısıyla görüşme yapabileceğiniz gibi, konferans aramaları yapmak da mümkün. Farklı bir güvenlik özelliği bulunan ICQ, bir PIN kodu ile görüşmelerinizi saklayabiliyor.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN