Mobil cihazlara yönelik siber saldırılarda artış bekleniyor

0

Mobil işletim sistemlerini hedef alan, hackerlar tarafından son zamanlarda epey kullanılan fidye virüsleri, bulaştığı telefondaki dosyaları kilitliyor ve tekrar açıp geri vermek için de belli bir ücret istiyor. Son zamanların popüler ve ‘karanlık’ bir yöntemi olan fidye virüsleri, önümüzdeki süreçte daha da yaygınlaşacak gibi duruyor, çünkü söz konusu virüslerin oluşturulması hakkında detaylar içeren araçlar, ünlü bir forum sitesinde paylaşıldı.

Çinli bir hack grubuna ait forum sitesinde ücretsiz fidye oluşturma programlarının indirme linkleri dağıtıldı. Uygulamayı indirip deneyen pek çok kişinin olduğu bilgisine ulaşıldı.

Aracı kullanmak ise son derece basit, yani acemi bir hacker’ın da yapabileceği türde. İşte asıl tehlike de burada başlıyor.

Aracın kolay ve ücretsiz olması hack hususlarına meraklı pek çok acemiyi bunu kullanmaya itiyor. Ve aracı kullanmak pek zaman da almıyor birkaç dakika içinde hazır hale getirilebiliyor. Haliyle yakın bir zamanda Android işletim sistemine gelecek olan saldırıların ciddi oranda artacağı düşünülüyor.

Fidye virüsüne karşı böyle zor bir dönemde yapılması gereken en doğru şey telefona güvenilirliği konusunda şüphe bulunduran uygulamaları indirmekten kaçınmak ve özellikle güvenilir olmayan sitelerden uzak durmak.

Cevap bırakın