Minik yardımcılarımız: Taşınabilir fotoğraf yazıcıları

0

Mobil teknolojilerin gelişmesiyle beraber yaygınlıkları artan fotoğraf yazıcıları modellerine bu yazıda göz atıyorum.

Baskı almak uzun yıllardır hayatımızda olan bir kavram. Bu iş için kullandığımız en temel cihazlar ise yazıcılar. Özellikle günlük baskılar için kullanılan bu cihazlar aynı zamanda fotoğraf da basabiliyor. Teknolojinin gelişmesiyle beraber yazıcılar da küçüldü ve tabir caizse cebimize girdi. Özellikle fotoğraf baskısı için kullanılan bu minik yazıcıların bazıları pille de çalışabildiği için elektrikten uzak ortamlarda da kullanabiliyor. Ayrıca bu tip yazıcıların büyük bir çoğunluğu özel bir kartuş ya da mürekkebe ihtiyaç duymuyor.

Minik yardımcılarımız: Taşınabilir fotoğraf yazıcıları

Özel kağıtlar kullanan bu fotoğraf yazıcıları, neredeyse bir cep telefonu boyutlarına kadar küçüldüler. Bu yazıcıların genel özelliklerine bakacak olursak büyük bir çoğunluğu kablosuz teknolojilerden biri olan Bluetooth desteği sunuyor. Ayrıca yine büyük bir kısmı kablolu olarak da bilgisayara bağlantı imkanı da sunuyor. Bu da kablosuz olarak mobil cihazlara bağlanabildiği gibi kablolu olarak bilgisayarla beraber de kullanılabildiği anlamına geliyor. Yine tüm bunlara ek olarak fotoğraf yazıcılarının büyük bir çoğunluğu doğrudan fotoğraf makinesi bağlantısı ile baskı almaya da izin veriyor. Bu sayede bilgisayara gerek olmadan da baskı alınabileceğini belirteyim.

Bu tarz yazıcıların bazıları sadece vesikalık boyutunda baskı alabilirken büyük bir çoğunluğu ise 10×15 cm boyutlarında kendilerine özel kağıtlara baskı alabiliyor. Genelde fotoğraf baskısı için kullanılan bu tip yazıcılar mobil olarak iş yapan ya da sürekli hareket haline olup fotoğraf baskısı almak isteyenler için mükemmel bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

Taşınabilir fotoğraf yazıcılarını satın alırken nelere dikkat etmeli?

Öncelikle bu tarz bir yazıcı almadan önce ihtiyaçları iyi belirlemek lazım. Hangi boyutta ve ne sıklıkta baskı alınacak. Alınan baskılar hangi ortamda kullanılacak. Satın alınacak yazıcının kağıt seçenekleri neler. Bu kağıtlardan istenildiği zaman satın almak mümkün olacak mı. Bu ve benzeri soruların yanıtları bilinirse tercih edilecek yazıcı da o ölçüde doğru bir seçim olacaktır.

Taşınabilir fotoğraf yazıcı seçenekleri

Günümüzde satışta olan ürünlere baktığımızda ağırlıklı olarak HP, Canon ve Fujifilm’in taşınabilir fotoğraf yazıcısına sahip olduğunu görüyoruz. HP modellerine baktığımızda ise HP Sprocket serisi öne çıkıyor. Canon ise bu alanda iki seri ile yer alıyor: Birincisi Zoemini diğeri ise Selphy. Fujifilm de bu alandaki modellerini Fujifilm Share SP2 serisi altında toplamış.

Tüm bu modellerin kendine has özellikleri olsa da temelde özel kağıtlarını kullanan, birçoğu pille de çalışan bu fotoğraf yazıcılarının büyük bir çoğunluğu (Canon Zoemini Küçük Fotoğraf Yazıcısı modeli hariç) 10×15 cm baskı boyutunda fotoğraf çıktısı alabiliyor. Bu yazıcılarla ilgili detayları MediaMarkt’ın sayfalarında görebilirsiniz.

Biraz özel bir alan olsa da fotoğraf yazıcıları son yıllarda sayısını artırmış ürünler arasında yer alıyor. Taşınabilir olmalarıyla öne çıkan bu yazıcılar dışında standart bir inkjet yazıcının da (özel kağıt kullanılarak) fotoğraf baskısı alabileceğini hatırlatmak isterim. Ama standart bir inkjet yazıcıyı da cebinize koyup istediğiniz yere götüremezsiniz. Bunun da altını çizmek isterim.

ışığınız bol olsun…

Cevap bırakın